Γρηγορίου: «Μια μεγάλη ανατροπή, με αρκετή δόση τύχης»

Σχολίασε ο τεχνικός της ΑΕΛ

Ο Μιχάλης Γρηγορίου απένειμε τα εύσημα στους παίκτες του για το επίτευγμά τους στο «Κλ. Βικελίδης». Παραδεχόμενος ότι για να πάρει η ΑΕΛ το διπλό με αντίπαλο τον Άρη χρειάζεται και τύχη.

Συγκεκριμένα, ανέφερε: «Ήταν ένα εξαιρετικό παιχνίδι και μια μεγάλη ανατροπή από την ομάδα μου. Ένα πρώτο ημίχρονο που τα είχε όλα, βρεθήκαμε να χάνουμε στο 12ο λεπτό με 2-0 αλλά εμείς έχουμε αλλάξει πολλά πραγματικά εικόνα. Εμάς μας ενδιέφερε στο 2-0 πως θα ξανά μπούμε στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης ήταν λογικό να πιέσει, εμείς με αρκετή δόση τύχης καταφέραμε να σκοράρουμε και να πάρουμε το παιχνίδι. Ήταν κάτι που μας το χρώσταγε η τύχη ανταπεξηλθαμε στο παιχνίδι και πήραμε μια μεγάλη νίκη κόντρα σε μια πολύ δύσκολη έδρα και κόντρα στον Άρη που ερχόταν από δύο καλές εμφανίσεις».

Η ώρα για να χαρούμε ή να λυπηθούμε είναι ο Μάιος. Σήμερα θα χαρούμε απλά τη νίκη μας αλλά από αύριο θα αρχίσουμε τη δουλειά για την ΑΕΚ. Συγχαρητήρια στα παιδιά και ελπίζω αυτή η νίκη να αποτελέσει κίνητρο για τη συνέχεια».

Τι ήταν αυτό που κράτησε τον Άρη μακριά από τη νίκη: «Γιατί νόμιζε ότι στο 2-0 τελείωσε ο παιχνίδι. Αλλάξαμε το σύστημα μας και καταφέραμε να κάνουμε το 2-1, πράγμα που άλλαξε την ψυχολογία του παιχνιδιού. Είναι λογικό να δεχτούμε αρκετές φάσεις αλλά εμείς κρατάμε το αποτέλεσμα και προχωράμε.

Είχαμε αρκετή δόση τύχης αλλά όταν δεν έχεις τύχη δεν μπορείς να πάρεις το αποτέλεσμα. Όταν παίζεις απέναντι στον Άρη, χρειάζεσαι την τύχη με το μέρος σου. Κάθε παιχνίδι που περνάει βλέπουμε τις αδυναμίες μας και δουλεύουμε».

Τερζής: «Είναι αδικαιολόγητο ότι “χάσαμε” μυαλό και συγκέντρωση»

Ανατρεπτική… σούζα τ’ αλογάκι στο «Κλεάνθης Βικελίδης» (video)