H AEK γκρεμίζει τον Ολυμπιακό από την κορυφή 0-0 στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, είχε δοκάρι, αλλά η ΑΕΚ τον σταμάτησε 0-0 στο ΟΑΚΑ και δίνει την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ με την αναμενόμενη νίκη αύριο επί του Βόλου να πατήσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το ντέρμπι είχε ρυθμό, αλλά λίγες φάσεις ανάμεσα στις δύο εστίες με τους αμυντικούς ν’ αποδεικνύονται κυρίαρχοι του παιχνιδιού και τους τερματοφύλακες Μπάρκα και Σα να είναι εξαιρετικοί όποτε χρειάστηκε.  Ο Μάσιμο Καρέρα δεν ξεκίνησε τον Ολιβέιρα, ενώ ο Πέδρο Μαρτίνς έβαλε τον Σισέ στο πλευρό του Μπα, αντί του τιμωρημένου Σεμέδο.

Η ΑΕΚ μπήκε κάπως καλύτερα στα πρώτα λεπτά, με τον Μάνταλο να μπουκάρει (4’) από τα δεξιά και τον Σισέ να τον «κόβει» και να παραχωρεί κόρνερ. Ωστόσο, την πρώτη μεγάλη στιγμή και την καλύτερη του πρώτου μέρους, την είχε ο Ολυμπιακός. Έπειτα από ωραία εκδηλωμένη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και με την αντίπαλη άμυνα να μην έχει προλάβει να οργανωθεί, ο Μασούρας έκανε απ’ τα αριστερά το γύρισμα για τον Μπουχαλάκη, που βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά νικήθηκε από τον Μπάρκα, στο σουτ με το δεξί που έπιασε.

Το παιχνίδι απέκτησε ακόμη καλύτερο ρυθμό, που κράτησε μέχρι να συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο, το ματς ήταν ανοιχτό, με τους Πειραιώτες να έχουν και δεύτερη καλή στιγμή σε αυτό το διάστημα.

Με τον Μασούρα (και πάλι) να θέλει να τροφοδοτήσει συμπαίκτη του, αλλά ο Ελ Αραμπί δεν έφτασε για λίγο στην μπάλα κι ενώ ήταν στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής. Στη συνέχεια, έπεσαν οι… στροφές στις «μηχανές» των δύο ομάδων. Ο Καρέρα έκανε πολύ νωρίς την πρώτη του παρέμβαση στο παιχνίδι, βάζοντας τον Ολιβέιρα αντί του Σιμάνσκι στο 31ο λεπτό. Οι όποιες τελικές (πλην μιας) έγιναν μέχρι την ανάπαυλα, δεν θα μπορούσαν να αλλάξουν τη μοίρα του αγώνα. Ο Ολυμπιακός, ο οποίος έφτασε προς το τέλος του α’ ημιχρόνου να έχει 59% κατοχή της μπάλας, είχε την τελευταία… ζαριά στο παιχνίδι. Χωρίς κέρδος, πάντως, αφού ο Μασούρας προτίμησε να κάνει ψαλιδάκι και δεν απείλησε τον Μπάρκα.

Και στο δεύτερο μέρος μπήκε καλύτερα η ΑΕΚ, με τη διαφορά ότι αυτήν τη φορά είχε και μεγάλη ευκαιρία (47’). Έπειτα από μια πονηρή εκτέλεση φάουλ , ο Μάνταλος βρήκε με συρτή πάσα τον Λιβάγια, αλλά δεν νίκησε τον Σα. Σε μια φάση που θύμισε την κομπίνα που είχε γίνει σε πρόσφατο ντέρμπι με τον Αραούχο να σκοράρει. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε σε μεγάλο μέρος του αγώνα την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά όχι και την ουσία.

Σε μια από τις φάσεις που λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά, ο Βαλμπουενά γέμισε, ο Βράνιες έδιωξε άσχημα και έστρωσε στον Γκιγέρμε, που από εξαιρετική θέση έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι (61’). Η επόμενη καλή ευκαιρία ήταν και πάλι μέσω στατικής φάσης, αλλά σημειώθηκε από την «κιτρινόμαυρη» πλευρά. Ο Βράνιες είχε καλή ευκαιρία, αλλά τη σπατάλησε, από εξαιρετική θέση, λόγω του γεγονότος ότι δεν είχε καλή ισορροπία.

Η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες στο 87′ όταν ο Σιμόες αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί και με την είσοδο του Φορτούνη στα εναπομείναντα λεπτά το αριθμητικό του πλεονέκτημα, πίεσε την ΑΕΚ αλλά δεν έκανε ουσιαστική ευκαιρία και έτσι έμεινε το 0-0.

Ο Σλοβένος ρέφερι, Ματέι Γιουνγκ, ήταν πολύ καλός και με.. πυροσβεστική διάθεση όποτε οι τόνοι ανέβαιναν είτε μεταξύ ποδοσφαιριστών, είτε σε γκρίνια για τις αποφάσεις του. Θέλησε να ελέγξει από νωρίς το ματς και να το «βγάλει» ήρεμα, χωρίς πολλά σφυρίγματα και κάρτες και το πέτυχε, καθώς δεν συνάντησε δύσκολες φάσεις.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Οικονόμου, Λόπες, Σιμόες, Σιμάνσκι (31’ Ολιβέιρα), Κρίστιτσιτς, Βέρντε (77’ Αλμπάνης), Μάνταλος, Λιβάγια (89’ Σβάρνας)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά (83’ Σουντανί), Βαλμπουενά (90’ Φορτούνης), Μασούρας (67’ Λοβέρα), Ελ Αραμπί