Η ΑΕΚ «καθάρισε» τον Βόλο με Πινέδα(0-1)

Η ΑΕΚ «καθάρισε» με Πινέδα στο Πανθεσσαλικό τον Βόλο 0-1 και συνεχίζει την επέλασή της για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, μετά και την 3η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League

Η Ένωση άνοιξε το σκορ με τον Ορμπελίν Πινέδα στο 9’ , απειλήθηκε ελάχιστα και μόνο στο δεύτερο ημίχρονο από τους γηπεδούχους, αλλά έπαιξε με τη φωτιά για αρκετά λεπτά δίνοντας δικαιώματα στον αντίπαλο να μείνει στο ματς μέχρι το τέλος, γνωρίζοντας την αποθέωση από 9.000 φίλους της.

Ο Βόλος οχυρώθηκε στο μισό γήπεδο και καλούσε την ΑΕΚ να κάνει παιχνίδι. Οι «κιτρινόμαυροι», σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό την Κυριακή, ευτύχησαν να προηγηθούν πολύ νωρίς με τον συνηθισμένο τους τρόπο. Η πίεση ψηλά απέφερε το κλέψιμο του Γκαρσία στον Τάχατο, ο Αραούχο συνεργάστηκε με τον σέντερ φορ της «Ένωσης» κι αυτός σέρβιρε στον επερχόμενο Πινέδα που με πλασέ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Κλέιμαν για το 0-1 στο 9′.

Η «Ένωση» δεν απείλησε ξανά στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Ο Βόλος παρέμεινε ταμπουρωμένος ακόμη και βρισκόμενος πίσω στο σκορ, οι «κιτρινόμαυροι» κυκλοφορούσαν εύκολα την μπάλα στο κέντρο και παρότι δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση αφήνοντας πολλές συνεργασίες ημιτελείς, δεν κινδύνεψαν στιγμή από τους γηπεδούχους, που συν τοις άλλοις έχασαν στο 42’ με αναγκαστική αλλαγή λόγω ζαλάδων τον πρώτο τους σκόρερ, Οζέγκοβιτς.

Οι γηπεδούχοι αποφάσισαν από την αφετηρία του δευτέρου ημιχρόνου να ανεβάσουν τις γραμμές τους και εγκαταλείποντας τον απόλυτα παθητικό τους ρόλο να πάρουν ρίσκα. Με τον Πιρές να βελτιώνει την εικόνα της ομάδας του αντικαθιστώντας τον τραυματία Τάχατο, ο Βόλος στο 51’ απείλησε για πρώτη φορά από τη σέντρα του Ντέλετιτς και την κεφαλιά του ξεμαρκάριστου Κάτσε που χωρίς δύναμη κατέληξε στα χέρια του Αθανασιάδη.

Η ΑΕΚ έβρισκε πλέον περισσότερους χώρους, αλλά παίζοντας χωρίς ένταση και φαντασία δεν μπορούσε να φτάσει στο δεύτερο γκολ που θα απλοποιούσε τα πράγματα. Στο 58’ Γκαρσία και Πινέδα επανέλαβαν τη συνεργασία του 0-1, αλλά το πλασέ του Μεξικανού κόντραρε και έφυγε κόρνερ, ενώ στο 64’ από τη λάθος συνεννόηση Πινέδα-Τζαβέλλα, ο Ντέλετιτς δοκίμασε από μακριά χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 69’ το κάκιστο γύρισμα του Λούνα στον Κλέιμαν πρόσφερε στον Γκαρσία την ευκαιρία για γκολ, αλλά μετά το τσίμπημα της μπάλας προ του γκολκίπερ του Βόλου πλάσαρε από πλάγια στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Ο Αλμέιδα έκανε την πρώτη του παρέμβαση στο ματς στο 74’ με τους Γκατσίνοβιτς και Τσούμπερ αντί Πινέδα και Γκαρσία, με τον Ελβετό να αγγίζει το γκολ στο 82’ με ξαφνικό σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Γαλανόπουλου στο 85’ χωρίς όμως να καταλογιστεί κάτι από Σιδηρόπουλο ή VAR και τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς κίνδυνο για τους «κιτρινόμαυρους».

Ο Τάσος Σιδηρόπουλος έβγαλε χωρίς δυσκολίες το παιχνίδι. Η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Γκαρσία στο 17’, αλλά δεν υπήρξε ανατροπή και η φάση ελέγχθηκε από το VAR που πιστοποίησε την αρχική απόφαση του διεθνή διαιτητή. Στο 85’ ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Γαλανόπουλου οι παίκτες του Βόλου, αλλά ήταν σε φυσική θέση και κατέληξε εκεί από κόντρα, οπότε σωστά δεν δόθηκε κάτι.

Βόλος (Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (89’ Μεταξάς), Γκάχι, Κάτσε (81’ Καρτάλης), Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς (42’ Πιρές), Τάχατος (46’ Μπαριέντος)

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Γιόνσον, Πινέδα (74’ Γκατσίνοβιτς), Μάνταλος (84’ Γαλανόπουλος), Αραούχο (84’ Φερνάντες), Ελίασον (93’ Σιμάνσκι), Λιβάι Γκαρσία (74’ Τσούμπερ).