Η ΑΕΚ με τον Ολιβέιρα άρπαξε την πρόκριση 0-1 στην Ελβετία από τη Σεν Γκάλεν

Η ΑΕΚ με γκολ του Ολιβέιρα νίκησε 1-0 στην Ελβετία τη Σεν Γκάλεν και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Europa League, εκεί που θ’ αντιμετωπίσει την πολύ ισχυρή Βόλφσμπουργκ.

Πλέον η ΑΕΚ έχει την ευκαιρία να παίξει σε ένα ματς την παρουσία στους ομίλους του Europa League, την  Πέμπτη με την Βόλφσμπουργκ στο ΟΑΚΑ.

Η Ένωση είχε πρόβλημα στην αρχή με τον ενθουσιασμό, την ένταση, την ενέργεια και το πρέσινγκ των γηπεδούχων, άρχισε να προσαρμόζεται στις συνθήκες που τις έκανε πιο δύσκολες και η βροχή, μετά το πρώτο δεκάλεπτο κι από εκεί και πέρα είχε δύο αντιπάλους. Την αδυναμία της να κάνει παιχνίδι ακόμη και στον ανοιχτό χώρο που άφηναν οι Ελβετοί, αλλά και την έλλειψη ψυχραιμίας που έκανε συχνά πυκνά την εμφάνιση της στην άμυνα.

Παρότι πέταξε ένα ημίχρονο με κάκιστη εμφάνιση καθώς γλίτωσε από τουλάχιστον ένα τέρμα χάρη στον εξαιρετικό για ακόμη ένα ματς Τσιντώτα, η ΑΕΚ ανέβηκε στο δεύτερο μέρος, έβγαλε χαρακτήρα και πήρε την πρόκριση επικρατώντας με 1-0 της Σεντ Γκάλεν.

Πολύ θετική και ελπιδοφόρα εμφάνιση για τους «κιτρινόμαυρους» στο δεύτερο μέρος, όθρωσαν ανάστημα και κατάφεραν με τον Ολιβέιρα να βρουν το γκολ της νίκης-πρόκρισης στα πλέι-οφ του Europa League.

Έχασε το πέναλτι αλλά πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε ο Ολιβέιρα στο 71′, μεγάλο ματς από Τσιντώτα, Βασιλαντωνόπουλο, Σβάρνα και Μάνταλο, ανέβηκαν στην επανάληψη οι Κρίστισιτς, Λιβάγια!

Ντεμπούτο για τον Λέβι Γκαρσία που είναι… ταυρί, βάζει σωστά το σώμα του όταν ντριμπλάρει και προστατεύει σωστά την μπάλα, ενώ δείχνει ικανότατος στο ένας με έναν! Έπαιξε και ο Σάκχοφ αλλά δεν μπορεί να κριθεί, αφού χρησιμοποιήθηκε για τέσσερα λεπτά!

Ο Ολιβέιρα στο 70΄ έφυγε στην κόντρα και βρέθηκε απέναντι στον γκολκίπερ της Σεντ Γκάλεν, δέχθηκε διπλό μαρκάρισμα από αυτόν και τον Στεργίου και ο Ισπανός ρέφερι Αλεχάντρο Ερνάντεθ, έδειξε τη λευκή βούλα. Ο Ολιβέιρα ανέλαβε την εκτέλεση, ο Ατί Ζιγκί απέκρουσε το πέναλτι, όμως ο Πορτογάλος πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καμερουνέζου στο 71΄.

Η πίεση για νίκες στο ξεκίνημα είναι μεγάλη, για μια ομάδα που έδειξε και απέναντι στην Σεν Γκάλεν, πως είναι μακριά από το επίπεδο συνοχής που απέκτησε στην πορεία με τον Καρέρα, στην περασμένη σεζόν. Αλλά αυτές οι πρώτες νίκες της δίνουν χώρο και για να βάλει νέους παίκτες που έχει πλέον και για να δει πιο καθαρά τι χρειάζεται διόρθωση.

Σεντ Γκάλεν (Π. Ζέιντλερ, 4-2-3-1): Ατί Ζιγκί, Κραουσί, Στεργίου, Φαζλιγί, Μουχάιμ, Γκέρτλερ, Κιντιγιά, Ρουίθ (74’ Γιουάν), Στίλχαρτ (74’ Στίλχαρτ), Ντουά (62’ Καμπέρι), Γκιγιεμενό

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Ινσούα, Σιμόες, Μάνταλος, Κρίστισιτς, Ανσαριφάρντ (68’ Γκαρσία), Λιβάγια (90’ Σάκχοφ), Ολιβέιρα