Η ΑΕΚ προκρίθηκε στους «16» του Basketball Champions League

Νίκησε την Ντιναμό Σασάρι 110-79

Η ΑΕΚ προκρίθηκε στους «16» του Basketball Champions League με νίκη 110-79 επί της Ντιναμό Σασάρι.  Πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή της στη φετινή σεζόν, η «Ένωση» υπέταξε εύκολα την ιταλική ομάδα στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης, «κλειδώνοντας» την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού!

Με πλουραλισμό και πολυφωνία στην επίθεση και βγάζοντας τρομερή ενέργεια και στις δύο άκρες του παρκέ, η ομάδα του Ζοάν Πλάθα έκανε το «5 στα 5» στον όμιλο, δείχνοντας ικανή και έτοιμη να πάει όσο πιο μακριά γίνεται στο φετινό BCL.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας με 21 πόντους, ενώ, διψήφιοι ήταν ακόμα και οι Τίλμαν (17π., 6ρ.), ΜακΡέι (16π., 6ασ.), Νετζήπογλου (11π.) και Καμπενγκέλε (10π., 8ρ., 2μπλ.). Για την Ντιναμό Σάσαρι, που έπεσε στο 1-4 και πλέον μόνο δυσκολεύει επικίνδυνα η πρόκριση, ξεχώρισαν οι Ταϊρί (21π.) και Καπολέτι (17π.), με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να μένει στους 9 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ είχε εκρηκτική εκκίνηση στο παιχνίδι. Με τους Νετζήπογλου και Κουζμίνσκας να βρίσκουν από 5 και 4 πόντους αντίστοιχα, η «Ένωση» προηγήθηκε 9-5 στο 2’, ενώ λίγο αργότερα έκανε ο 14-8 με τον ΜακΡέι. Μέσω της καλής της άμυνας, η ΑΕΚ έβρισκε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό ανεβάζοντας συνεχώς τη διαφορά. Χάρη σε ένα γρήγορο 10-0 σερί δια χειρός Τίλμαν, Καμπενγκέλε, Ραντλ και Κουζμίνσκας, οι «κιτρινόμαυροι» πήγαν στο +15 (31-16), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 31-18.
Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να βγάζουν τρομερή ενέργεια και διάθεση στο παρκέ, μετατρέποντας το πρώτο ημίχρονο σε παράσταση για έναν ρόλο. Όσο οι Ιταλοί σούταραν συνεχώς πίσω από τα 6,75μ. (6/20τρ. στο 20λεπτο), η ομάδα του Ζοάν Πλάθα έκανε τα βασικά «χτίζοντας» μεγάλες διαφορές. Με τους Κουζμίνσκας και Τίλμαν να κυριαρχούν κάτω από τα δύο καλάθια, η ΑΕΚ πήγε στο +20 (46-26) στο 16’, ενώ λίγο αργότερα, όταν μπήκε στην εξίσωση και ο ΜακΡέι «άγγιξε» το +25 (55-30), προτού οι Ιταλοί μειώσουν στο φινάλε για το 55-35 του ημιχρόνου.
Στις αρχές της τρίτης περιόδου, η Ντιναμό Σάσαρι μπήκε καλύτερα στο παρκέ των Άνω Λιοσίων και με τους Χαραλαμπόπουλο και ΜακΚίνι σε πρώτο πλάνο «ροκάνισαν» τη διαφορά, μειώνοντας στους 14 για το 56-42 στο 28′. Μετά το νωθρό και κάπως νευρικό πρώτο δίλεπτο, η ΑΕΚ επέστρεψε στις… εργοστασιακές της ρυθμίσεις του πρώτου ημιχρόνου! Με δύο διαδοχικά τρίποντα των ΜάκΛεμορ και Ραντλ έστειλε εκ νέου τη διαφορά στο +20 (64-44) στο 25′. Οι Ιταλοί, που βρήκαν επιθετικό ρυθμό σε αυτή την περίοδο, κατάφεραν να μειώσουν ξανά τη διαφορά στους 15 πόντους (70-55), προτού στο τελευταίο δίλεπτο οι γηπεδούχοι βρουν τρία σερί τρίποντα από τους Φλιώνη, Κουζμίνσκας και Νετζήπογλου, κλείνοντας την περίοδο στο +22 για το 81-59!

Η τέταρτη περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού, η Σάσαρι δεν μπόρεσε ποτέ να κοιτάξει στα μάτια την ΑΕΚ και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του αγώνα. Η Ένωση έστειλε τη διαφορά μέχρι και το +33 (107-74), έχοντας ξεπεράσει την 100άρα 4:10′ πριν το φινάλε, φτάνοντας δια περιπάτου στη νίκη με το τελικό 110-79!
Τα δεκάλεπτα: 31-18, 55-35, 81-59, 110-79.