Η Ιαπωνία διέλυσε 4-1 σε φιλικό τη Γερμανία

Σοκ για τους διοργανωτές του Euro 2024 στο Βόλφσμπουργκ

Λίγους μόνο μήνες μετά τη νίκη επί της Γερμανίας στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Μουντιάλ του Κατάρ (2-1), αποτέλεσμα το οποίο έπαιξε κομβικό ρόλο στον αποκλεισμό των «πάντσερ» από τη διοργάνωση, η Ιαπωνία το έκανε ξανά και μάλιστα με ακόμη πιο εντυπωσιακό τρόπο, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 4-1 των Γερμανών σε φιλικό στο Βόλφσμπουργκ!

Η ομάδα του Χάνσι Φλικ, που δεν συμμετέχει στα προκριματικά του Euro 2024 καθώς έχει εξασφαλίσει την παρουσία της ως οικοδέσποινα, υπέστη τεράστιο σοκ μέσα στην έδρα της από τους κυνικούς «σαμουράι»!

Η Ιαπωνία να πέτυχε δύο τέρματα με τους Ίτο και Ουέντα στο 11′ και στο 22′, και ενώ νωρίτερα, στο 19′, ο Σανέ είχε ισοφαρίσει προσωρινά.

Και ενώ η Γερμανία πίεσε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο για να ξαναμπεί στο ματς και να διεκδικήσει τη φιλική αυτή νίκη, οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» δις στην κόντρα επίθεση στο 90′ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ των Ασάνο και Τανάκα αντίστοιχα!