Η Μαρία Σάκκαρη έχασε 2-0 από την Γαλλίδα Κορνέ στο τουρνουά του Νότιγχαμ

Αποκλείστηκε νωρίς η Ελληνίδα πρωταθλήτρια

Η Μαρία Σάκκαρη γνώρισε την ήττα και τον αποκλεισμό από το τουρνουά του Νότιγχαμ (0-2 σετ) από την Αλίζ Κορνέ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια εμφανίστηκε από την αρχή της αναμέτρησης κατώτερη των περιστάσεων και δεχόμενη μπρέικ μόλις από το δεύτερο game της αναμέτρησης, δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να ακολουθήσει τον ρυθμό της Γαλλίας τενίστριας, η οποία πήρε μία σπουδαία νίκη κόντρα στο Νο.1 του ταμπλό.

Από την άλλη, το Νο. 8 της παγκόσμιας κατάταξης θα πρέπει να βελτιώσει αρκετά το παιχνίδι της και -κυρίως- την ψυχολογία της, αν θέλει να είναι ανταγωνιστική στο επερχόμενο Wimbledon.

Η Κορνέ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μετά το 1-0, «έσπασε» το σερβίς της Σάκκαρη για το 2-0. Στη συνέχεια του σετ, η εικόνα ήταν ακριβώς η ίδια, με την Γαλλίδα (Νο. 72 στον κόσμο) να φτάνει στο 5-0. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πήρε μετά… κόπων και βασάνων το 6ο game για το 5-1, όμως δεν κατάφερε να κάνει το μπρέικ, με την Κορνέ να κάνει το 6-1 και το 1-0 σετ.

Η Γαλλίδα μπήκε στο δεύτερο σετ με… φόρα από το πρώτο και έκανε αμέσως το μπρέικ για το 1-0, ενώ υπερασπιζόμενη το σερβίς έφτασε και στο 2-0. Στο 4ο game, η Σάκκαρη είχε σπουδαία ευκαιρία για να κάνει το μπρέικ, καθώς προηγήθηκε με 40-0, αλλά με πέντε συνεχόμενους πόντους, η Κορνέ έκανε το 3-1. Μάλιστα, ήταν αυτή που κατάφερε να σπάσει το σερβίς της αντιπάλου της για το 4-1, με το Νο. 1 του ταμπλό να απαντά άμεσα για το 4-2.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Κορνέ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα (παρά μόνο στο 10o game) και κάνοντας το 6-4, έφτασε στο 2-0 σετ, τελειώνοντας το παιχνίδι.

Τα σετ (0-2): 1-6, 4-6.