Η Παρί 4-1 απίστευτη ανατροπή-πρόκριση διέλυσε την Μπαρτσελόνα

Στα ημιτελικά και η Ντόρτμουντ που νίκησε 4-2 την Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Παρί Σεν Ζερμέν θριάμβευσε στη Βαρκελώνη, επικρατώντας με 4-1 της Μπαρτσελόνα και ανατρέποντας το 2-3 του Παρισιού, σε μια από τις καταπληκτικότερες βραδιές της ιστορίας της. Έτσι, εκδικήθηκε για το 1-6 του 2017 και θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την εκπληκτική Ντόρτμουντ, η οποία νίκησε την Ατλέτικο με 4-2 σε ματσάρα και ανέτρεψε το 1-2 με το οποίο ηττήθηκε στη Μαδρίτη.

Όλα έμοιαζαν ιδανικά για την Μπαρτσελόνα στο 12ο λεπτό, όταν ο Ραφίνια άνοιξε το σκορ και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στο συνολικό σκορ των δύο αγώνων. Εκεί που έμοιαζε να έχει τον έλεγχο, όμως, ήρθε η αποβολή του Ραφίνια στο 29’ για να αλλάξει τα πάντα.

Οι Παριζιάνοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στη συνέχεια και έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο. Στο 40’ ο Ντεμπελέ έφερε το ματς στα ίσα και έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Η κυριαρχία των Γάλλων συνεχίστηκε στο δεύτερο 45λεπτο και νωρίς-νωρίς στο 54’ ήρθε το 2-1 με εκτός περιοχής σουτ του Βιτίνια. Ο εφιάλτης είχε και συνέχεια για την «Μπάρτσα». Στο 56’ αποβλήθηκε ο Τσάβι, ο οποίος ήταν έξαλλος στον πάγκο, ενώ στο 59’ ο Κανσέλο ανέτρεψε απρόσεκτα τον Ντεμπελέ εντός περιοχής, για να εκτελέσει το πέναλτι ο Εμπαπέ στο 61’ και να δώσει σκορ πρόκρισης στην Παρί.

Ο Γάλλος σούπερ σταρ έδρασε και στο 89’, όταν μετά από αντεπίθεση και φάση διαρκείας, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα της γαλλικής πρωτεύουσας(1-4).

Ματσάρα έγινε και στη Βεστφαλία! Η Ντόρτμουντ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο ημίχρονο, με γκολ των Μπραντ (34’) και Μάτσεν (39’). Έτσι, σε πέντε λεπτά, είχε ήδη ανατρέψει το σκορ του πρώτου ματς.

Η Ατλέτικο, όμως, φύσει μαχήτρια ως ομάδα του Σιμεόνε, δεν είχε πει την τελευταία λέξη της. Μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο 49’ μείωσε με τον Χούμελς, φέρνοντας στα ίσα το συνολικό σκορ των δύο ματς. Δεν έμεινε εκεί, όμως, και στο 64’ ισοφάρισε στο ματς με Κορρέα και είχε πλέον σκορ πρόκρισης.

Εντούτοις ήρθε η αντίδραση των γηπεδούχων και με αντεπίθεση διαρκείας, πίεσε τους Μαδριλένους και πέτυχε ό,τι και στο πρώτο 45λεπτο. Δύο γκολ σε διάστημα λίγων λεπτών από τους Φίλκρουγκ (71’) και Ζάμπιτσερ (74’), πανηγυρίζοντας τη νίκη 4-2 και την πρόκριση.