Η Πορτογαλία ξέσπασε 5-0 στη Βοσνία με τον Ρονάλντο να φθάνει τα 40 γκολ το 2023

Η Ιρλανδία έκανε περίπατο 4-0 στο Γιβραλτάρ

H Πορτογαλία “διέλυσε” με 5-0 τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σημειώνει δυο γκολ και να φτάνει τα 40 μέσα στο 2023, ξεπερνώντας τον Έρλινγκ Χάαλαντ! Η Πορτογαλία έκανε νέα επίδειξη δύναμης, συντρίβοντας τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 5-0 στο Σαράγεβο (σημειώνοντας όλα τα τέρματά της στο πρώτο ημίχρονο) κι έκανε το «8Χ8» στον 10ο προκριματικό όμιλο για το Euro 2024.

Ο 38χρονος Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 5′ και έκανε το 2-0 με ωραία «λόμπα» στο 20′, με αποτέλεσμα να γίνει πρώτος σκόρερ μέσα στο 2023!

Ο Πορτογάλος έφτασε τα 40 γκολ μέσα στο έτος -με Αλ Νασρ και εθνική ομάδα- αφήνοντας στο -1 τον Έρλινγκ Χάαλαντ, στη σχετική λίστα. Μάλιστα, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγινε και ο πρώτος με τουλάχιστον 100 γκολ σε τρεις διαφορετικές δεκαετίες (2000, 2010, 2020)!

Την ίδια ώρα, η Σλοβακία με το μεγάλο διπλό της στην έδρα του Λουξεμβούργου με 1-0, έκανε… άλμα πρόκρισης μέσω της 2ης θέσης, καθώς ξέφυγε με 5 βαθμούς απ’ τους αντιπάλους της, δύο αγωνιστικές πριν απ’ το φινάλε των προκριματικών.

Η Ιρλανδία έκανε… περίπατο κόντρα στο Γιβραλτάρ, επικρατώντας με 4-0 στον όμιλο της Ελλάδας, ενώ με το ίδιο σκορ (4-0) συνέτριψε και η Ισλανδία το Λιχτενστάιν, στο ματς που έγραψε ιστορία ο Σίγκουρτσον, καθώς με τα δύο γκολ που σημείωσε έγινε πρώτος σκόρερ στο αντιπροσωπευτικό του συγκρότημα, ξεπερνώντας τον Γκούντγιονσεν.

Το Βέλγιο – Σουηδία δεν ολοκληρώθηκε ποτέ (δεν ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο) κάτω απ’ την πολύ βαριά «σκιά» όσων δραματικών συνέβησαν στις Βρυξέλλες με τη δολοφονία τουλάχιστον δύο Σουηδών φιλάθλων από τα πυρά άνδρα στο κέντρο της πόλης.