Η Σάκκαρη άνετα 2-0 την Σάσνοβιτς πέρασε στους «8»

Εντυπωσιάζει στο Βερολίνο η Ελληνίδα πρωταθλήτρια

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε άνετα την Αλιακσάντρα Σάσνοβιτς (2-0) και προκρίθηκε στη φάση των «8» του χορτάρινου τουρνουά στο Βερολίνο.

Σε μία ώρα και έξι λεπτά η Μαρία Σάκκαρη προσπέρασε το εμπόδιο της Αλιακσάντρα Σάσνοβιτς και με νίκη 2-0 σετ (6-2, 6-1) πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του του χορτάρινου τουρνουά στο Βερολίνο. Εκεί θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Τσέχα Μαρκέτα Βοντρούσοβα.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, η Ελληνίδα μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια παίρνοντας 3-0 σερί games, συμπεριλαμβανομένου ενός break στο δεύτερο game. Η Σάσνοβιτς μείωσε διατηρώντας το σερβίς της στο τέταρτο game, με τη διαφορά να παραμένει στο +2 για την Σάκκαρη στο 6ο game (4-2). Σε εκείνο το σημείο ένα ακόμη σερί 2-0 της Ελληνίδας πρωταθλήτριας το σετ έκλεισε με 6-2 και την Μαρία ν’ ανοίγει το σκορ στην αναμέτρηση.

Ίδιο ξεκίνημα με το πρώτο σετ πραγματοποίησε η Μαρία Σάκκαρη στο δεύτερο, αποκτώντας ξανά προβάδισμα τριών games (3–0). H παίκτρια από την Λευκορωσία πήρε το τέταρτο game, κρατώντας το σερβίς της και μετά… παραδόθηκε στην πολύ καλή εμφάνιση της Σάκκαρη, η οποία με τρία σερί games έκανε το 6-1 για το τελικό 2-0 στα σετ.