Καλή για ένα ημίχρονο η εθνική φιλική νίκη 2-1 επί της Κύπρου

Σταμάτησε τα πειράματα στην εθνική ο Φαν’τ Σιπ και στο πρώτο ημίχρονο απέδωσε ωραίο ποδόσφαιρο, φθάνοντας σε φιλική νίκη 2-1 επί την Κύπρου στη Ριζούπολη. Στην επανάληψη η εθνική μας αποδιοργανώθηκε λόγω των πολλών αλλαγών που έγιναν. Μπροστά της η εθνική έχει τους αγώνες με Μολδαβία και Σλοβενία για το Nations League.

Σκόραρε στο ντεμπούτο του ο Γιακουμάκης, βρήκε δίχτυα ο Τζόλης, κινητήριος μοχλός όσο αγωνίστηκε ο Φορτούνης.

Ο Ολλανδός προπονητής της Εθνικής επέλεξε να ξεκινήσει βασικούς τόσο τον Χατζηγιοβάνη, όσο και τον Γιακουμάκη, ενώ φανέλα βασικού επέλεξε να δώσει και στον Φορτούνη.

Η «γαλανόλευκη» παρατάχθηκε κόντρα στην Κύπρο με τον Μπάρκα κάτω από τα δοκάρια και τους Μαυρία, Κουρμπέλη, Μιχαηλίδη, Τσιμίκα στην άμυνα. Στο κέντρο ξεκίνησε τριάδα αποτελούμενη από της Ζέκα, Μπακασέτα, Φορτούνη και στην επίθεση ξεκίνησαν οι Χατζηγιοβάνης, Τζόλης στα άκρα, με τον Γιακουμάκη στην κορυφή.

Η Εθνική μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 4ο λεπτό, όταν ο Φορτούνης βρήκε στην περιοχή τον προωθημένο Τσιμίκα, αλλά ο Δημητρίου αντέδρασε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του τελευταίου.

Με τον Φορτούνη να είναι κινητήριος μοχλός δεν άργησε να έρθει νωρίς-νωρίς το πρώτο τέρμα της «γαλανόλευκης». Στο 8ο λεπτό ο Μπακασέτας έκανε την κάθετη, ο Φορτούνης από δεξιά πέρασε την μπάλα στην περιοχή, ο Γιακουμάκης έκανε το σουτ στην κίνηση με τον Δημητρίου να διώχνει δύσκολα, δίνοντας την ευκαιρία στο επερχόμενο Τζόλη να τελειώσει τη φάση για το 1-0.

Μετά το γκολ ο ρυθμός στο ματς έπεσε, αλλά στην πρώτη φάση που πάτησε περιοχή μετά το 1-0 η «γαλανόλευκη» πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Στο 15’ ο Κουρμπέλης έκανε την βαθιά μπαλιά, βρήκε στην περιοχή τον Γιακουμάκη που έβαλε το σώμα δυνατά, κέρδισε τις κόντρες και τελείωσε εξαιρετικά τη φάση για το 2-0 προλαβαίνοντας την έξοδο του Δημητρίου. Ο μπαρουτοκαπνισμένος επιθετικός της Φένλο σκόραρε στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της εθνικής ομάδας.

Με τους Φορτούνη, Χατζηγιοβάνη και Μπακασέτα να είναι εξαιρετικοί επιθετικά και τον Τσιμίκα να δημιουργεί ρήγματα όποτε επέλεγε να ανέβει, η Εθνική πατούσε αρκετά περιοχή. Στο 30’ και στο 32’ Μπακασέτας και Τσιμίκας είχαν τις ευκαιρίες να σκοράρουν αφού βρήκαν χώρους, αλλά και στις δύο περιπτώσεις τα σουτ που δοκίμασαν έφυγαν πάνω από τα δοκάρια του Δημητρίου.

Στην επανάληψη ο Φαν’τ Σιπ έκανε αρκετές αλλαγές σε πρόσωπα, αφήνοντας στον πάγκο τους Φορτούνη, Μπακασέτα, Τζόλη και Τσιμίκα που ήταν από τους κορυφαίους στο πρώτο μέρος και δίνοντας χρόνο στους Λημνιό, Πέλκα, Μπουχαλάκη, Λαμπρόπουλο και Λυκογιάννη.

Η απόδοση της ομάδας του Φαν΄  τ Σιπ έπεσε με αποτέλεσμα η Κύπρος να πάρει μέτρα στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μεώσουν στο 58’ όταν ο Ηλία βγήκε στην πλάτη του Μαυρία, πρόλαβε τον Μπάρκα και έγραψε το 2-1.

Στη μεγαλύτερη ευκαιρία της Ελλάδας στο β’ ημίχρονο ο Κουρμπέλης στάθηκε άτυχος, αφού στο 68’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέλκα νίκησε τους πάντες στον αέρα αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Δημητρίου που την βρήκε ελάχιστα με τα ακροδάκτυλα.

ΕΛΛΑΔΑ: Μπάρκας, Μαυρίας (68′ Ρότα), Κουρμπέλης, Μιχαηλίδης, Τσιμίκας (46′ Λυκογιάννης), Ζέκα (46′ Λαμπρόπουλος), Μπακασέτας (46′ Πέλκας), Φορτούνης (46′  Λημνιός), Χατζηγιοβάνης, Τζόλης (46′ Μπουχαλάκης), Γιακουμάκης.

ΚΥΠΡΟΣ: Δημητρίου, Χ. Κυριάκου, Χ. Σιέλης (76′ Παπαφώτης), Ν. Ιωάννου (61′ Θ. Ιωάννου), Κατελάρης (46′ Καρώ), Χάμπος (61′ Κούσουλος), Αντωνίου, Γκόγκιτς (46′ Κάστανος), Αρτυματάς, Πίττας, Ηλία (87′ Τζιωνής).