Καραϊσκος και Πριβιλέτζιο πανελληνιονίκες στον Μαραθώνιο σε άνδρες και γυναίκες

Συγκινητικές στιγμές στο Παναθηναϊκό στάδιο

Ο Παναγιώτης Καραϊσκος αναδείχθηκε νικητής στους άνδρες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα μαραθωνίου, ενώ στις γυναίκες η Γκλόρια Πριβιλέτζιο αναδείχθηκε πρώτη πανελληνιονίκης και χάλκινη στο σύνολο, στο πλαίσιο του επετειακού 40ού Μαραθώνιου της Αθήνας.

Ο Παναγιώτης Καραϊσκος πήρε τον τίτλο του πανελληνιονίκη, με χρόνο 2:22.37, με τον περσινό νικητή, Χαράλαμπο Πιτσώλη, να τερματίζει δεύτερος με 2:23.34 και τον Γιώργο Μίνο να είναι τρίτος με 2:23.56.

Σε μια συγκινητική στιγμή, οι πρώτοι δύο περίμεναν τον τρίτο ακριβώς μπροστά τον τερματισμό και όλοι μαζί τον 4ο της κούρσας, από πλευράς Ελλήνων.

Στην τρίτη θέση και ταυτόχρονα πρώτη Ελληνίδα τερμάτισε η Γκλόρια Πριβιλέτζιο η οποία τερμάτισε σε 2:43.19.