«Καθάρισε» σε 11 λεπτά ο ΠΑΟΚ την Λαμία 3-0

Τελείωσε πριν καλά καλά αρχίσει το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με την Λαμία, καθώς στα πρώτα 11 λεπτά ο δικέφαλος του βορρά είχε βρει τρεις φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα κι έτσι στη συνέχεια έκοψε ταχύτητα.

Ο ΠΑΟΚ πλέον εκμεταλλευόμενος την ήττα της Ξάνθης, αναρριχήθηκε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, δύο πόντους πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Η ομάδα της Φθιώτιδας είχε κάκιστη παράδοση απέναντι στον δικέφαλο του βορρά, και την συνέχισε με την καταλυτική συμβολή του Βελλίδη. Ο γκολκίπερ της Λαμίας ήταν σα να μην υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου αντικαταστάθηκε.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και μέχρι το 11΄ είχαν διαμορφώσει το τελικό 3-0. Σε αυτό συνέβαλε καταλυτικά η αστάθεια του τερματοφύλακα της Λαμίας Βελλίδη, ο οποίος έκανε λάθη και δέχθηκε εύκολα γκολ. Ο ΠΑΟΚ έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και ήταν… επιλογή του να φρενάρει ώστε το σκορ να μην πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.

Ο Μίσιτς μετά από τραγικό λάθος του Βελλίδη σε μία πολύ εύκολη φάση άνοιξε το σκορ (2’), για να έρθει ο Λημνιός έξι λεπτά αργότερα να γράψει το 2-0 με κεφαλιά με τον πορτιέρο της Λαμίας να μην έχει καλή θέση. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 11ο λεπτό ο Σφιντέρσκι με ωραίο τακουνάκι, μετά από παράλληλο με την εστία γύρισμα του Στοχ (3-0).

Την αποθέωση στην Τούμπα γνώρισε ο Βιεϊρίνια, ο οποίος είχε μείνει για πολύ μεγάλο διάστημα εκτός αγωνιστικών χώρων λόγω τραυματισμού και σήμερα επέστρεψε, παίρνοντας τη θέση του Λημνιού στο 84΄.

Ο… χορός των γκολ άρχισε μόλις στο 2΄λεπτό της αναμέτρησης, με τον Μίσιτς να πιστοποιεί από νωρίς τις υψηλές πτήσεις που πραγματοποιεί, «εκτελώντας» με μακρινό σουτ εκτός περιοχής τον Βελλίδη, ο οποίος ήταν τραγικός.

Η σκυτάλη δόθηκε στον Λημνιό (6′), ο οποίος μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Γιαννούλη, πήρε τη κεφαλιά, νικώντας κατά κράτος τον αντίπαλό του για το 2-0. Οι γηπεδούχοι στο 11΄ έφθασαν σε ένα ακόμη γκολ. Αυτήν την φορά, από τον… συνήθη ύποπτο, Κάρολ Σφιντέρσκι, ο οποίος σκόραρε με τακουνάκι μετά από ασίστ του Στοχ.

Ο Δικέφαλος απέπνεε όρεξη και φρεσκάδα από τα άκρα, έχοντας βοήθειες και από τον άξονα, μην επιτρέποντας σε κανένα σημείο του α΄ ημιχρόνου στους φιλοξενούμενους να κρατήσουν μπάλα, να ασκήσουν πίεση και να δημιουργήσουν επικίνδυνες συνθήκες μπροστά από τον Ζίβκοβιτς, στο πιο ήρεμο απόγευμα για τον Σέρβο.

Με μαζεμένες αλλαγές απάντησε ο Αντωνίου στο β΄ημίχρονο, ψάχνοντας αντίδραση απέναντι στον ΠΑΟΚ, προχωρώντας ακόμη και στην αντικατάσταση του τερματοφύλακα προκειμένου να μην δεχθεί άλλο γκολ. Το μόνο που κατάφερε η Λαμία ήταν να μην δεχθεί άλλο γκολ, αλλά στη γραμμή κρούσης αποδείχθηκε προβληματική μέχρι το τέλος.

Ο Δικέφαλος έριξε τους τόνους, έχοντας πάντως δοκάρι (76′) με τον Σφιντέρσκι, σε φάση που ο Κάτσικας, μπλόκαρε σε δεύτερο χρόνο τη μπάλα.

Το σκορ έδωσε την δυνατότητα, στον Άμπελ Φερέιρα να κάνει τις αλλαγές του. Έδωσε χρόνο στον Εσίτι όπως και στον Ζαμπά, και βέβαια έξι λεπτά πριν το φινάλε στον Βιεϊρίνια.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Αουγκούστο (65΄ Εσίτι), Μίσιτς, Στοχ (74΄ Ζαμπά), Λημνιός (84΄ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ, Σβιντέρσκι.

Λαμία (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης (46΄ Κάτσικας), Αντέτζο (55΄ Τζανετόπουλος), Πλιάτσικας, Βύντρα, Σκαντορβέλι, Μπεχαράνο (46΄ Μπουλούλης), Δημούτσος, Σκόνδρας, Βασιλόγιαννης, Τιρόνε, Ρόμανιτς.