«Καθάρισε» την πρόκριση στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ 4-0 την Κηφισιά

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την ΑΕΚ να εξασφαλίσει θέση στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Η «Ένωση» που αγωνίστηκε με τελείως διαφορετική ενδεκάδα σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος, και με τα τέρματα των Ανσαριφάρντ (52′), Σβάρνα (57′), Τάνκοβιτς (70′) και Χατζισαφί (74′) επικράτησε εύκολα 4-0 της Κηφισιάς, παίρνοντας ουσιαστικά την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Αργύρης Γιαννίκης παρέταξε την ΑΕΚ με σύστημα 4-2-3-1, προχωρώντας μάλιστα σε ολικό ροτέισον σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΣ. Στην εστία βρέθηκε ο Τσιντώτας. Οι Ρότα, Σβάρνας, Τζαβέλλας και Χατζισαφί άρχισαν στην τετράδα της άμυνας. Στις θέσεις των χαφ ξεκίνησαν οι Σάκχοφ και Λε Ταλέκ, με τους Γκαρσία και Τάνκοβιτς να κινούνται στα δύο «φτερά» και τον Γέβτιτς να αγωνίζεται πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ανσαριφάρντ.

Στο 13ο λεπτό, το σύνολο του Αργύρη Γιαννίκη «άγγιξε» το γκολ, με τον Ρότα να επιχειρεί κάτι σαν σέντρα-σουτ από τα δεξιά και την μπάλα να σταματάει στην εσωτερική μεριά του δεξιού δοκαριού της Κηφισιάς!

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν με την ίδια ενέργεια και διάθεση στην επανάληψη, ωστόσο αυτή τη φορά κατάφεραν να βρουν νωρίς το ζητούμενο που δεν ήταν άλλο από το γκολ. Στην πρώτη αξιόλογη φάση του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον εξαιρετικό απόψε Καρίμ Ανσαριφάρντ (52′). Ο Ιρανός φορ έπιασε δύσκολη γυριστή κεφαλιά μετά από φάουλ του Γέβτιτς, με την μπάλα να παίρνει μια ψηλοκρεμαστή τροχιά, «κρεμώντας» έτσι τον Μιχελή.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Σβάρνας έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην «Ένωση». Ο 24χρονος στόπερ έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, έπαιξε το 1-2 με τον Ανσαριφάρντ και στην προσπάθειά του να τροφοδοτήσει τον Γκαρσία στα αριστερά κόντραρε η μπάλα σε αμυντικό με αποτέλεσμα να του στρωθεί μπροστά του για το 2-0!

Στο 63′, ο Λιβάι Γκαρσία αποχώρησε τραυματίας και μάλιστα υποβασταζόμενος με πρόβλημα στον αστράγαλο έπειτα από σκληρό μαρκάρισμα. Όμως η ΑΕΚ συνέχισε σε υψηλό «τέμπο», ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 69ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να προσθέτει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Μετά από έξυπνη κομπίνα της ΑΕΚ σε φάουλ, ο 26χρονος Σουηδός έγινε αποδέκτης της μπάλας σε καλό σημείο, και όντας ανενόχλητος στόπαρε με την ησυχία του και με δυνατό σουτ έκανε το 3-0!

Η Κηφισιά είχε πλέον… καταρρεύσει, κι αυτό έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να πετύχει και τέταρτο γκολ, με τον Γέβτιτς να καταγράφει την τρίτη του ασίστ στο ματς. Στο 73′ βρήκε τον Χατζισαφί πλάγια αριστερά μέσα στην περιοχή και ο Ιρανός μπακ με καλοζυγισμένο σουτ σημάδεψε την απέναντι γωνία για το τελικό 4-0. Ήδη ο Γιαννίκης είχε προχωρήσει σε αλλαγές φρεσκαρίσματος με τους Αραούχο και Σιμάνσκι, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκαν και οι Κοσίδης και Μοχαμαντί.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Σβάρνας, Ρότα, Λε Ταλέκ (71′ Σιμάνσκι), Σάκχοφ, Γέβτιτς (80′ Μοχαμαντί), Τάνκοβιτς (71′ Αραούχο), Λιβάι Γκαρσία (64′ Αμραμπατ), Ανσαριφάρντ (80′ Κοσίδης)

Κηφισιά (Νίκος Κούστας): Μιχελής, Σμπώκος, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Παυλάκης, Οικονομίδης (61′ Τζέλη), Πρίτσας (46′ Ντοριβάλ), Καλλέργης (61′ Κρητικός), Παπασάββας (82′ Παπαγγελής), Τεττέι (72′ Αγγελόπουλος), Γιαννιτσάνης