Κισσαμικός και Τρίκαλα πανηγύρισαν τελικά (video)

Η μια… πλευρά των Χανίων πανηγύρισε και η άλλη λυπήθηκε, στις δύο αναμετρήσεις που «άνοιξαν την αυλαία» στην 22η αγωνιστική της Football League. Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός επικράτησε της Κέρκυρας με 1-0, ενώ ο Πλατανιάς ηττήθηκε με το ίδιο σκορ στα Τρίκαλα.

Χιτσκοκικό φινάλε είχε ο αγώνας του ΑΟΧ/Κισσαμικού με την Κέρκυρα. Το ρολόι έδειχνε τις καθυστερήσεις και ο πίνακας 0-0. Μια ανάσα πριν από το τελευταίο τριπλό σφύριγμα του διαιτητή, Αλέξανδρου Δραγάτη (Ανατολικής Αττικής), ο Παπαχρήστου «τιμώρησε» το αμυντικό λάθος των φιλοξενουμένων και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα. Να σημειώσουμε ότι αμέσως μετά το γκολ ο διαιτητής απέβαλλε (2η κίτρινη) τον Νίκο Κουσκουνά για έντονη διαμαρτυρία.

Λίγο νωρίτερα (90’+2′) είχε αποβληθεί ο τεχνικός των «Φαιάκων», Νίκος Αναστόπουλος, γιατί μπήκε εντός των τεσσάρων άσπρων γραμμών.

Στα Τρίκαλα η ομώνυμη ομάδα πήρε μια σημαντική νίκη, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Μαρκόφσκι (41′). Με την κατάκτηση των τριών πόντων οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 25 βαθμούς και απομακρύνθηκαν τρεις πόντους από Ηρόδοτο και Αήττητο. Οι Χανιώτες είδαν το αήττητό τους να σταματάει στους 6 αγώνες. Παρέμειναν στην 4η θέση με 36 βαθμούς και βλέπουν να ξεμακραίνει η κορυφή.

Ένα ξεχωριστό και αξιοσημείωτο γεγονός, έγινε στο ημίχρονο του αγώνα. Ο κληρικός και ένθερμος φίλος της γηπεδούχου, Πάτερ Παρθένιος, έγινε για λίγο ποδοσφαιριστής. Μπήκε με τα ράσα στον αγωνιστικό χώρο και έκανε μερικά σουτ, υπό τις επευφημίες των παρευρισκόμενων.