Κρίμα και άδικο για αυτή την Εθνική να μην είναι στο Euro της Γερμανίας

Αποκλεισμός στα πέναλτι 4-2 από την Γεωργία στην Τιφλίδα

Κρίμα και άδικο γι’ αυτή την Εθνική να λείπει από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γερμανίας. Η Ελληνική ομάδα, αν και καλύτερη από τη Γεωργία, έχασε στον… τελικό στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι 4-2 και αποκλείστηκε από το Euro 2024. H Γεωργία που κράτησε το 0-0 στην κανονική διάρκεια και την παράταση, κατάφερε να είναι πιο ψύχραιμη στα πέναλτι και να πάρει για πρώτη φορά στην ιστορία της το εισιτήριο στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Ο αρχηγός Τάσος Μπακασέτας και ο Γιώργος Γιακουμάκης δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα από τα 11 βήματα, καθώς ο Μαμαρντασβίλι σταμάτησε τον πρώτο, ενώ στη δεύτερη περίπτωση η μπάλα κατέληξε άουτ και το όνειρο μετατράπηκε σε εφιάλτη.

Η Ελλάδα περίμενε 10 χρόνια αυτό το ραντεβού, αλλά αν και ήταν καλύτερη, αποδείχτηκε άτυχη και άστοχη στην Τιφλίδα. Ο Γκουστάβο Πογέτ είχε πει πριν το ματς πως δεν ήθελε πέναλτι και αποδείχτηκε πως είχε δίκιο… Η πίκρα απ’ τον αποκλεισμό είναι μεγάλη, καθώς η Ελληνική ομάδα πήγε στη βρύση, αλλά δεν ήπιε νερό. Ωστόσο υπάρχουν δείγματα βελτίωσης της εικόνας του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Η Εθνική είχε ξεκάθαρα πιο δύσκολο έργο σε σχέση με την αναμέτρηση της περασμένης Πέμπτης απέναντι στο Καζακστάν και αυτό έγινε σαφές με το καλημέρα. Άλλωστε, έπαιζε μπροστά σε ένα εχθρικό κοινό, το οποίο ζούσε και ανάπνεε εδώ και μέρες για το συγκεκριμένο ματς.

Η Γεωργία είχε δίψα και μπήκε με ορμή στο ματς, αλλά σε ένα ημίχρονο με μέτρια την Ελλάδα, δεν μπόρεσε να κάνει κάτι ιδιαίτερο επιθετικά.

Στο 4’ ο Κβαρατσκέλια μπούκαρε από τα αριστερά και σε φάση που δεν είχε ηρεμία η άμυνά μας, έχασε την ισορροπία του, με αποτέλεσμα να περάσει ο κίνδυνος.

Η πρώτη απειλή από πλευράς Εθνικής -και η μία από τις δύο στο πρώτο μέρος- καταγράφεται στο 8’, όταν μετά το γέμισμα του Χατζηδιάκου, ο Ιωαννίδης προσπάθησε να βγει στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, με τον Ντβάλι να κάνει σωτήρια επέμβαση.

Στο 11’ έγινε μία από τις πιο επικίνδυνες φάσεις από πλευράς γηπεδούχων, με τον Κακβετάτζε να εκτελεί φάουλ και τον Ντβάλι να μην πιάνει καλά την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βλαχοδήμου. Μετά το εικοσάλεπτο άρχισε να ισορροπεί την κατάσταση η Ελλάδα, προσπαθώντας να επιβάλλει το παιχνίδι της, αλλά δεν συνεχίστηκε η άνοδος της Εθνικής.

Πάντως, λίγο έλειψε να βρει κάτι καλό στο 37’. Ο Ιωαννίδης πάλεψε ανάμεσα σε δύο αντιπάλους στα όρια της περιοχής και η μπάλα έφτασε στον Πέλκα που έχασε την ισορροπία του μέσα στην περιοχή. Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο και ίσως η καλύτερη σε αυτό το διάστημα έγινε στο 45’ και ήταν για τη Γεωργία. Ο Τσακβετάτζε εκτέλεσε φάουλ και ο Βλαχοδήμος έδιωξε με το ένα χέρι.

Στο β’ μέρος μπήκε καλύτερα η Ελλάδα, αναζητώντας με μεγαλύτερη θέρμη τον δρόμο προς την αντίπαλη περιοχή και την ένιωσε η αντίπαλη ομάδα με κάποια κόρνερ. Με την είσοδο του Κωνσταντέλια (αντί του Πέλκα) στο 60’, η Εθνική ζωντάνεψε περισσότερο.

Στο 70’ η μπάλα στρώθηκε στον Μπακασέτα, ο οποίος έπιασε δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε στα σώματα. Μέχρι τη συμπλήρωση των 90 λεπτών, ο αγώνας συνέχισε να είναι φτωχός ποιοτικά, ενώ οι δύο ομάδες έπαιρναν όλο και λιγότερα ρίσκα με την πάροδο του χρόνου. Μοιραία η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Άλλη Εθνική παρουσιάστηκε στην παράταση. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονό της, δημιούργησε όσες τελικές δεν είχε σε όλο το υπόλοιπο ματς. Στο 96’ έγινε η πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη, με τον Μασούρα να σεντράρει, αλλά ο Τσιμίκας να μην καταφέρνει να απειλήσει. Στο 100’ ο Μπακασέτας έκανε ωραίο σουτ εκτός περιοχής, με τον Μαμαρντασβίλι να διώχνει. Η Εθνική άγγιξε το 0-1 στο 102’, με τον Τσιμίκα να εκτελεί κόρνερ από τα αριστερά, τον Μαυροπάνο να βγαίνει νικητής στον αέρα, αλλά την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Καλή στιγμή είχαμε και στο 103’, με το σουτ του Ρότα από καλή θέση να στέλνει πάντως την μπάλα εκτός. Από το πουθενά πήγαμε να πάθουμε στο 105’ τη ζημιά. Ο Μαυροπάνος έκανε φθηνό λάθος, ο Μικαουτάτζε πήρε την μπάλα και τη γύρισε από τα δεξιά για τον Νταβιτασβίλι, αλλά τον Βλαχοδήμο να μας κρατάει όρθιους.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, η ελληνική δημιουργικότητα έπεσε ξανά και υπήρξαν δύο περιπτώσεις που το ενδεχόμενο των πέναλτι κλωνίστηκε για λίγο. Στην πρώτη (110’) ο Τσιταϊσβίλι με σλάμομ σκιέρ πέρασε πέντε παίκτες, όμως ο Βλαχοδήμος έκοψε με το πόδι, ενώ στην τελευταία φάση του ματς, ο Μικαουτάτζε έκανε την κίνηση πίβοτ, όμως το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ.