Κριστιάνο Ρονάλντο: Καλύτερος από Μέσι και ολόκληρες Εθνικές ομάδες(video)

Η Πορτογαλία δι΄΄ελυσε χθες(14/11) τη Λιθουανία με 6-0 για τα προκριματικά του Euro 2020, με απόλυτο πρωταγωνιστή του Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ το 55ο συνολικά και 9ο με την Εθνική του και συνεχίζει να μεγαλώνει τον μύθο του.

Αρχικά άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό με πέναλτι και 15λεπτά αργότερα διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του γκολ, όσο και εκίνα της ομάδας του, με ένα πανέμορφο σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής. Στη συνέχεια στο 65′ με σουτ εντός περιοχής έκανε 3 τα γκολ του και σημειώσε το 6-0 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της ναναμέτρηξσης

Έτσι έφτασε τα 98 γκολ σε επίπεδο Εθνικών και πλέον θέλει 12 ακόμα, για να ξεπεράσει τον Ιρανό Αλί Νταεΐ, ο οποίος βρίσκεται στην κορυφή της σχετικής λίστας με 109 τέρματα.

Επίσης έχει μόνος του 23 γκολ περισσότερα απ’ όσα έχουν σημειώσει όλοι οι τωρινοί παίκτες της Εθνικής Βραζιλίας, 35 από αυτούς της Ισπανίας,  48 παραπάνω από εκείνους της Αγγλίας και απέχει 54 γκολ από όλους τους υπόλοιπους συμπατριώτες του.

Ακόμα, ο Πορτογάλος φέτος έχει σκοράρει 11 φορές για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του, όσα δηλαδή έχει πετύχει και ο Μέσι συνολικά την τελευταία τριετία.

Τέλος ο Ρονάλντο πετυχαίνει πάνω από 30 γκολ έδω και 13 συνεχόμενα χρόνια.