«Ξυπνάει» στο δεύτερο ημίχρονο

Για ακόμη μία φορά ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ελέγξει ένα ματς πρωταθλήματος από την αρχή, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο σοβαρεύτηκε και με τέσσερα τέρματα επικράτησε του Πλατανιά στα Χανιά με σκορ 1-4.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν αρκετές αδυναμίες στον ανασταλτικό τομέα, απέναντι σε μία ομάδα που δεν έβγαζε πολλούς παίκτες μπροστά όταν βρισκόταν στην επίθεση, κάτι που πρέπει να προβληματίσει τον Μίτσελ ενόψει του παιχνιδιού της Τετάρτης κόντρα στην Μπενφίκα. Τα λάθη στο γκολ των γηπεδούχων στο δεύτερο μόλις λεπτό δεν πρέπει να επαναληφθούν στο Champions League. Ο Ισπανός θα πρέπει να ετοιμάσει την ομάδα του καλύτερα ώστε να αντιμετωπίζει τις αντεπιθέσεις των αντιπάλων.

Βέβαια, το θετικό είναι ότι οι παίκτες των Περαιωτών, βοηθούμενοι και από τον πάγκο (με τις αλλαγές των Τσόρι Ντομίνγκεζ και Κάμπελ) αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο, καταφέρνοντας να πετύχουν 4 τέρματα και να δημιουργήσουν αρκετές ευκαιρίες για μερικά ακόμη. Κάτι που αποδεικνύει ότι οι ποιότητα του ρόστερ είναι ικανή από μόνη της να προσφέρει λύσεις σε στιγμές που το σύνολο έχει κολλήσει.

Εξάλλου, φέτος οι νταμπλούχοι σε πολλές περιπτώσεις έχουν αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο. Αν εξαιρέσουμε την αναμέτρηση με την Παρί, εκεί που η καλή περίοδος του Ολυμπιακού ήταν το πρώτο μέρος, σε αρκετούς αγώνες χρειάστηκε να φτάσουμε μετά τα πρώτα 45 λεπτά για να δούμε τους «ερυθρόλευκους» να αναλαμβάνουν δράση. Απόδειξη, η στατιστική. Ο σύλλογος του μεγάλου λιμανιού έχει πετύχει 24 γκολ στο πρωτάθλημα έως τώρα, με τα 18 εξ αυτών να έχουν επιτευχθεί στην επανάληψη.