Λάθη, λάθη, λάθη και αποκλεισμός του Παναθηναϊκού με ήττα 1-2 απ’ την Μακάμπι Χάιφα

Ο Ιωαννίδης μείωσε λίγο πριν το τέλος αλλά το γκολ δεν έφθανε

Άδοξα τελείωσε το Ευρωπαϊκό ταξίδι του Παναθηναϊκού, καθώς αν και κυνηγούσε με δυο αποτελέσματα την πρόκριση, κατάφερε να χάσει 1-2 στην Λεωφόρο από την Μακάμπι Χάιφα και να τερματίσει στην τελευταία θέση του ομίλου του.

Οι Ισραηλινοί που δεν έδειξαν τίποτα το ιδιαίτερο πήραν παλικαρίσια πρόκριση στα πλέι οφ του Conference, καθώς δεν άφησαν τα πράσινα δώρα…. Ο Παναθηναϊκός μπήκε χωρίς ψυχολογία και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ το μόνο που κατάφερε λίγο πριν το τέλος ήταν να μειώσει με τον συνήθη ύποπτο Φώτη Ιωαννίδη. Οι πράσινοι μεταμορφώθηκαν στο δεύτερο, αλλά έχασαν ένα ματς που είχαν 21 τελικές και 15 κόρνερ.

Το διακύβευμα του ματς ήταν πολύ σημαντικό και ως εκ τούτου πήγε περισσότερο στη δύναμη και τις προσωπικές μονομαχίες.

Ο Παναθηναϊκός αποφάσισε τακτικά να μην πιέσει ψηλά αλλά να πρεσάρει στο μεσαία τρίτο του γηπέδου προκειμένου να αποφύγει τις μεγάλες μπαλιές στην πλάτη της άμυνας, την ίδια στιγμή που η Μακάμπι Χάιφα επέλεξε πεντάδα στα μετόπισθεν και δύο επιθετικούς για να προβληματίσουν την καρδιά της «πράσινης» άμυνας.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα του τριφυλλιού ήταν η δυσκολία στο κράτημα της μπάλας και στη μετάβασή του προς το επιθετικό τρίτο, με τους Ισραηλινούς να φέρνουν στα μέτρα τους το ματς στο πρώτο ημίχρονο.

Το γκολ του Νταβίντ στο 20’ με καρφωτή κεφαλιά μετά από δύσκολη σέντρα του Κορνού και άστοχη έξοδο του Λοντίγκιν, που προτιμήθηκε στην ενδεκάδα αντί του Μπρινιόλι, έβαλε τη Μακάμπι Χάιφα μπροστά στο σκορ (0-1) στην πρώτη υποσχόμενη ευκαιρία του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έφτασε κοντά στην ισοφάριση δέκα λεπτά αργότερα (30’) όταν ο Παλάσιος έστρωσε ωραία στον Βαγιανίδη από δεξιά κι αυτός έβγαλε συρτή σέντρα στο ύψος του πέναλτι εκεί όπου ο Ιωαννίδης έκανε εντυπωσιακό τακουνάκι αλλά ο Κέουφ έσωσε την εστία του, αποκρούοντας τη μπάλα.

Η Μακάμπι απείλησε ξανά στο 33’ με τον Σένκεφελντ να βάζει σωτήρια την κόντρα στο σουτ του Πιερό που βρισκόταν σε κατάσταση τετ α τετ, ενώ στο 45’, από σέντρα του Κορνού, η γυριστή κεφαλιά του Νταβίντ έφυγε άουτ. Λίγο πριν την ανάπαυλα των ημιχρόνων ο Παναθηναϊκός δημιούργησε μία ακόμα ευκαιρία, στο 45+2’, μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Χουάνκαρ στο δεύτερο δοκάρι και κακό τελείωμα του Παλάσιος που έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η μορφή του αγώνα άλλαξε. Οι πράσινοι μπήκαν φουριόζοι από το ξεκίνημα. Αρχικά απείλησαν στο 48’ με το δυνατό σουτ του Παλάσιος να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και κατόπιν στο 52’ με την κεφαλιά του Γέντβαϊ να φεύγει δίπλα απ’ την εστία.

Στο 55’ ο Μπερνάρ με τρομερή ατομική ενέργεια, κέρδισε φάουλ σε εξαιρετική θέση έξω από την περιοχή. Ο Αϊτόρ το εκτέλεσε αλλά ο Κέουφ έδιωξε σωτήρια, με τον Παναθηναϊκό να αυξάνει διαρκώς την πίεση για να φτάσει στην ισοφάριση, κερδίζοντας το ένα κόρνερ μετά το άλλο.

Σ’ ένα απ’ αυτά (στο 11ο ) ο Αϊτόρ πήγε να το βάλει απευθείας, ο Κέουφ έδιωξε ασταθώς, αλλά αρχικά ο Ιωαννίδης και κατόπιν ο Αράο δεν μπόρεσαν να τη στείλουν στα δίχτυα από πολύ κοντά, με τον Βραζιλιάνο να βρίσκει το κάθετο δοκάρι στο 65’!

Πέντε λεπτά αργότερα (70’) ο Μαντσίνι με το που μπήκε στο γήπεδο, έκανε τρομερή ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά ο Κέουφ και πάλι έσωσε την εστία του!

Η μπάλα όχι μόνο δεν έκανε το χατίρι των πράσινων αλλά στο 75’ η Μακάμπι διπλασίασε τα τέρματά της στη μοναδική της επίσκεψη στην περιοχή του Λοντίγκιν! Ο Κορνού πέρασε τον Βαγιαννίδη από αριστερά και έστρωσε στον Σέρι κι αυτός την έστειλε στα δίχτυα (0-2) κόντρα στη ροή του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 1-2 στο 89’ με κεφαλιά του Ιωαννίδη από κόρνερ του Μπερνάρ και τα τελευταία λεπτά έγιναν… θρίλερ δίχως να αλλάξει το αποτέλεσμα.

Δεν επηρέασε το αποτέλεσμα η διαιτησία του Καμπάκοφ, ο οποίος ωστόσο ανέχτηκε τα σκληρά μαρκαρίσματα των παικτών της Μακάμπι Χάιφα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Γέντβαϊ, Χουάνκαρ (81’ Μλαντένοβιτς), Μπερνάρ, Αράο, Βιλένα (69’ Τσέριν), Παλάσιος (69’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης, Αϊτόρ (89’ Σπόραρ).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ (Μεσαγιέ Ντέγκου / 5-3-2): Κέουφ, Χαγκάγκ, Σούντγκρεν (46’ Φέινγκολντ), Γκέρσον, Σεκ, Κορνού (81’ Ποντγκορεάνου), Σέρι (81’ Χαλαϊλι), Καφουμανά, Μοχάμεντ (32’ Ζαμπέρ), Πιερό, Νταβίντ (67’ Ραφαέλοφ).