Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ο Ντε Χέα… κρεμάει τις ελπίδες της για την 4άδα

Εκμεταλλευόμενη σοβαρό λάθος του Ντε Χέα η Τσέλσι απέσπασε πολύτιμη ισοπαλία 1-1  από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Old Trafford» και παρέμεινε στην 4η θέση και στο +3 από τους «Κόκκινους Διάβολους».

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν κιόλας νωρίς στο σκορ με τον Χουαν Μάτα (11’), όμως ο Ντε Χέα υπέπεσε σε μία ακόμα γκάφα, που απέβη μοιραία για τη Γιουνάιτεντ. Τρία λεπτά πριν συμπληρωθεί το πρώτο 45λεπτο ο κατά τα άλλα ικανότατος τερματοφύλακας έβαλε ξανά λάθος το χέρι του σε σουτ του Ρούντιγκερ από τα 30 μέτρα και μετά την ασθενή απόκρουση έκανε το 1-1 ο επερχόμενος Αλόνσο.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε τίποτα κι έτσι η Τσέλσι διατηρεί το πλεονέκτημα για την έξοδο στο Champions League. Άφησε μάλιστα πίσω της 2 βαθμούς και την 5η Άρσεναλ, η οποία δέχτηκε… ξεγυρισμένη τριάρα στην έδρα της Λέστερ. Όλα τα γκολ των γηπεδούχων ήρθαν στο δεύτερο μέρος κι ενώ στο 38΄η Άρσεναλ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μέιτλαντ Νάιλς. Τα γκολ της Λέστερ σημείωσαν ο Βαρντ στο 87′ και το 94′ και ο Τίλεμανς στο 57′.