Μαρτίνς: «Θα παλέψουμε την πρόκριση μέχρι και το τελευταίο λεπτό» (video)

Την αποφασιστικότητα των «ερυθρόλευκων» να τα δώσουν όλα και να παλέψουν μέχρι το τελευταίο για να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση, επισήμαναν οι Πέδρο Μαρτίνς και Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο, ενόψει της αυριανής (29/11, 19:55) αναμέτρησης με την Μπέτις, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου στο Europa League.

Ο Πορτογάλος προπονητής, αναγνώρισε πως η αποστολή του Ολυμπιακού δεν είναι εύκολη αλλά πιστεύει πως οι παίκτες του θα παρουσιαστούν συγκεντρωμένοι, φιλόδοξοι και έτοιμοι να κάνουν ότι πρέπει για να υλοποιήσουν το στόχο τους. Ο Ισπανός επιθετικός, από την πλευρά του, δήλωσε ανυπόμονος να βοηθήσει την ομάδα του.

Συγκεκριμένα, ο Μαρτίνς, ανέφερε: «Πρόκειται για δύο τελείως διαφορετικές διοργανώσεις. Αυτή παίζεται σε λίγες εβδομάδες, το πρωτάθλημα κάθε εβδομάδα. Σίγουρα ερχόμαστε από ένα δυνατό ματς, με ένταση. Πρέπει να συγκεντρωθούμε στον στόχο μας.

»Θέλουμε να κρατήσουμε την δύναμή μας, την ένταση, αλλά συγκεντρωνόμαστε σε αυτή την διοργάνωση του Europa. Όλοι ξέρουμε πως είναι δύσκολο ματς. Όπως και ότι η πρόκριση θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική, το τελευταίο λεπτό και θα το παλέψουμε».

Αν η ομάδα θα δηλώσει με την παρουσία της ότι μπορεί να προκριθεί: «Φυσικά και είμαστε εδώ για να το δηλώσουμε. Ανάλογα με αυτό το αποτέλεσμα άλλωστε μπορεί να κριθεί και το μέλλον μας. Είναι ένας πολύ δυνατός όμιλος, έχει τρεις πολύ δυνατές ομάδες.

»Γι’ αυτό πιστεύω ότι δεν έχει σημασία μόνο το αυριανό ματς, αλλά θα πρέπει να παλέψουμε ως το τελευταίο λεπτό της 6ης αγωνιστικής. Θα αντιμετωπίσουμε έναν αντίπαλο με την δική του ταυτότητα. Έχει το δικό του στυλ, το ίδιο θέλουμε να κάνουμε και εμείς.

»Υπάρχουν λεπτομέρειες που θα μπορούσαν να παίξουν ρόλο, όπως π.χ. αν δεν είχε αποβληθεί ο Τσιμίκας. Θα έχουμε την δική μας φιλοσοφία, θέλουμε να είμαστε ισορροπημένοι και γνωρίζουμε πως θα είναι ένα δύσκολο ματς».

Αν έχει αλλάξει η Μπέτις, από το προηγούμενο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό: «Δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει η Μπέτις πολύ, ούτε θα έχει μεγάλες διαφορές. Γνωρίζουμε πως πριν λίγες εβδομάδες κέρδισε με μεγάλο σκορ την Μπαρτσελόνα.

»Είναι ομάδα που παίρνει τον έλεγχο, που επιβάλει τον ρυθμό της. Θα υπάρχουν λεπτά όπου η Μπέτις θα έχει τον έλεγχο του αγώνα, θα κοιτάξουμε και εμείς να βάλουμε τον δικό μας ρυθμό. Παίζει με τις δικές της ιδέες, πιστεύω ότι είναι ένα ματς που θα έχει πολλές ομοιότητες με τον αγώνα στην Ελλάδα.

» Με εξαίρεση τα τελευταία είκοσι λεπτά εκεί. Είναι αντίπαλος που του αρέσει να παίζει με κατοχή μπάλας, αλλά θα κοιτάξουμε και εμείς να βάλουμε τις δικές μας ιδέες».

Ο Γκερέρο, είπε: «Η πρώτη φορά που έπαιξα σε αυτό το γήπεδο ήταν σπουδαία για εμένα. Ήρθα με την Χιχόν και σκόραρα. Μακάρι να τα καταφέρω και αύριο. Είμαστε μια ομάδα με φιλοδοξίες, με στόχους. Θέλουμε να περάσουμε στην επόμενη φάση. Ήρθαμε εδώ για να τα δώσουμε όλα και να παλέψουμε για το καλύτερο. Θέλουμε να συνεχίσουμε και κρατάμε ότι ερχόμαστε από ένα πολύ καλό ματς στο πρωτάθλημα, όπου καταφέραμε να πάρουμε ως το τέλος.

Πώς περιμένει την Μπέτις: «Περιμένουμε να δούμε έναν δυνατό αντίπαλο που θα προσπαθήσει να μας επιβληθεί. Είμαστε γεμάτοι φιλοδοξίες και θα αντιμετωπίσουμε έναν ισχυρό αντίπαλο που θα κοιτάξει να βάλει το δικό του στυλ στο ματς».

Αν «διψάει» να σκοράρει: «Ένας επιθετικός πάντα έχει δίψα για γκολ. Εγώ στις τέσσερις εβδομάδες που έλειψα, ανυπομονώ να βοηθήσω την ομάδα. Όχι μόνο με γκολ, με την γενικότερη εικόνα. Σημασία έχει να είναι καλό το σύνολο, παρά ένας παίκτης καλός».