Ματσάρα στην Τούμπα με (Χ)αμένους ΠΑΟΚ και ΑΕΚ 2-2

Ματσάρα έγινε στην Τούμπα, όπου η ΑΕΚ προηγήθηκε δύο φορές αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε ισάριθμες και με το τελικό 2-2 έμειναν ακόμη πιο μακριά από τον Ολυμπιακό. Η Ένωση είναι 11 πόντους μακριά από τους Πειραιώτες, ενώ ο ΠΑΟΚ 12…

Τα αμυντικά λάθη σφράγισαν την αναμέτρηση στη Θεσσαλονίκη, που συνοδεύτηκε από  σκληρές μάχες, εξαιρετικές ατομικές ενέργειες και πολλά νεύρα.

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε διαβασμένη και στήθηκε άριστα από τον Μανόλο Χιμένεθ. Ήταν αυτή που πίεσε από τα πρώτα λεπτά και απείλησε, με την έμπνευση του Λιβάια, (11’), ενώ στο 18΄ άνοιξε το σκορ.

Η εξαιρετική ενέργεια του Λιβάι Γκαρσία πάνω στον νεαρό Περέιρα ήταν… μισό γκολ. Το άλλο μισό ήταν εύκολη δουλειά για τον αμαρκάριστο Σάκχοφ, με τον Ουκρανό πρώην άσο του ΠΑΟΚ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά να μην πανηγυρίζει.

Οι «ασπρόμαυροι» ανέβηκαν στη συνέχεια και απείλησαν με κεφαλιά του Ίνγκασον, αλλά κυρίως με το τετ α τετ του Κρμέντσικ (26’) που πλάσαρε τον Αθανασιάδη, όμως ο Σβάρνας με αυτοθυσία απομάκρυνε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή!

Η λύση για τους γηπεδούχους ήρθε από μια στατική μπάλα. Γνωστός ο τρόπος. Η εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια και η κεφαλιά του Ουάρντα έδωσαν τη δυνατότητα στον Κρέσπο με πλασέ να ισοφαρίσει στο 40ο λεπτό σε 1-1.

Ο Πάμπλο Γκαρσία διέγνωσε το πρόβλημα στο αριστερό άκρο της άμυνας, αφήνοντας στα αποδυτήρια τον Άντριαν Περέιρα και ξεκινώντας το δεύτερο μέρος με τον Ροντρίγκο Σοάρες στη θέση του.

Όμως τα ατομικά λάθη πρόδωσαν εκ νέου τον ΠΑΟΚ. Αρχικά ο Ινγκασον έκανε το πρώτο λάθος, ακολούθησε η λανθασμένη απομάκρυνση της μπάλας από τον Κρέσπο πάνω στον Γαλανόπουλο, ο οποίος  δεν είχε πρόβλημα να βάλει εκ νέου την ΑΕΚ στο 51ο λεπτό μπροστά στο σκορ (1-2).

Δύο λεπτά αργότερα η Ένωση άγγιξε το 1-3, με τον Λιβάια να πλασάρει στην κίνηση, αλλά την μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας.

Η νέα απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε στο 70ο λεπτό, μετά το λάθος της άμυνας της ΑΕΚ (Λάτσι και Αθανασιάδης) και τη βολίδα του Αντρέ Βιεϊρίνια, που γιόρτασε με το 45ο γκολ του στα «ασπρόμαυρα» τα 35α γενέθλιά του. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 3-2 στο 76’ με τον Αθανασιάδη να γλιτώνει την ομάδα του από το γκολ στο γύρισμα του Λάτσι.

Αυτή ουσιαστικά ήταν και η τελευταία σημαντική φάση του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ πίεσε μέχρι το φινάλε για να βρει το γκολ της ανατροπής, ωστόσο η ΑΕΚ κράτησε εύκολα τους παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία μακριά από την άμυνας της.

Ο Σλοβένος Βίντσιτς, με την σύμφωνη γνώμη του συμπατριώτη του Γιουγκ στο VAR, μέτρησε το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στο 56’ για μαρκάρισμα του Γκαρσία πάνω στον Ίνγκασον, όμως κι αυτή η φάση εξετάστηκε από το VAR χωρίς να δοθεί κάτι. Ο Σλοβένος ρέφερι κλήθηκε από το VAR και εξέτασε τη φάση του 60ου λεπτού με το χέρι του Λιβάια, έδωσε την παράβαση, δίχως όμως να βγάλει την κίτρινη κάρτα, που θα ήταν η δεύτερη για τον Κροάτη επιθετικό.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Ινγκασον, Κρέσπο (83’ Βαρέλα), Περέιρα (46’ Ροντρίγκο), Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Ουάρντα (86’ Μουργκ), Α. Ζίβκοβιτς (73’ Αουγκούστο), Τζόλης, Κρμέντσικ (83’ Σφιντέρσκι).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Λάτσι (86’ Τσινγκρίσκι), Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Σάκχοφ (87’ Τάνκοβιτς), Γκαρσία (96’ Ινσούα), Μάνταλος (71’ Σιμάνσκι), Λιβάια (71’ Ανσαριφάρντ)