Με αέρα Ευρώπης ο Άρης 1-0 τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι

Πιο κοντά στην Ευρώπη ο Άρης νίκησε στο ντέρμπι 1-0 τον ΠΑΟΚ και κρατήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Σέικ Ντουκουρέ ήταν αυτός που «ξεκλείδωσε» την άμυνα του Δικέφαλου, στην πραγματικότητα όμως οι «κίτρινοι» είχαν μια ντουζίνα ευκαιρίας και θα μπορούσαν να είχαν πετύχει πιο ευρεία νίκη απέναντι στον προβληματικό και κουρασμένο ΠΑΟΚ.

Στο 38’ αποβλήθηκε ο Χερμάν Μπούργος και ο συνεργάτης του Ραζβάν Λουτσέσκου, Κριστιάνο Μπάτσι, έπειτα από μεταξύ τους αψιμαχία ενώ ο ΠΑΟΚ τελείωσε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ενέα Μιχάι.

Ο Άρης, αποκτά σημαντικό πλεονέκτημα για την Ευρώπη, ενώ παρέμεινε αήττητος για τρίτο ματς φέτος απέναντι στον ΠΑΟΚ (δύο νίκες, μία ισοπαλία), με τον «δικέφαλο του βορρά» να βγάζει κακό πρόσωπο και να δείχνει επηρεασμένος από τις πολλές αλλαγές με τις οποίες τον παρέταξε ο Ραζβάν Λουτσέσκου.

Στους 53 βαθμούς πλέον ο Άρης, παραμένοντας στην 3η θέση, ενώ ο δεύτερος ΠΑΟΚ έμεινε στους 59, γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα του στα playoffs.

Ο Ιτούρμπε απείλησε στο 6’, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το πολύ ωραίο πλασέ του Ζίβκοβιτς αμέσως μετά. Νεύρα και ένταση συνέθεταν το σκηνικό στα επόμενα λεπτά, με τον Άρη να πατάει καλύτερα στα πόδια του και να απειλεί περισσότερο. Ο Μαντσίνι δεν κατάφερε να κάνει το βολέ στο 12’, ο Εμπακατά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πασχαλάκη στο 16’, αλλά τη λύση την έδωσε ο Ντουκουρέ στο αμέσως επόμενο λεπτό, σκοράροντας με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Ιτούρμπε (1-0) και πανηγυρίζοντας έξαλλα στο… φλεγόμενο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Το γκολ έδωσε έξτρα ψυχολογία στον Άρη, που ήλεγχε το ματς και ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν να βρει ρυθμό, όπως και να απειλήσει. Γενικότερα, το παιχνίδι άρχισε να χαλάει στο τέταρτο 25’-40’ όταν υπήρξαν πολλές μονομαχίες, κάρτες αλλά και από μία αποβολή για τις δύο ομάδες. Όχι σε ποδοσφαιριστές, αλλά στον… πάγκο τους αφού μετά από κοκορομαχία και εκατέρωθεν σπρωξίματα, ο Κρίστιαν Μπάτσι (βοηθός του Λουτσέσκου) και ο Χέρμαν Μπούργος, τεχνικός του Άρη, αποβλήθηκαν. Ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να απειλήσει στο 44’ με τον Σβαμπ να μην πιάνει καλά το σουτ μέσα από την περιοχή, για να κλείσει το ημίχρονο με δύο μεγάλες φάσεις. Πρώτα, στο 45’+1’ το φάουλ του Ματίγια σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και ένα λεπτό μετά, ο Μαντσίνι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πασχαλάκη σε τετ-α-τετ, με το 1-0 να μένει ως το φινάλε του πρώτου μέρους.

Τέσσερις φάσεις σε διάστημα 12-13 λεπτών δεν είναι λίγες για ντέρμπι, τόσες έγιναν στις αρχές του δεύτερου μέρους. Πρωταγωνιστής για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Μιχάι ο οποίος απομάκρυνε την μπάλα (στο 47’) προ της κενής εστίας της ομάδας του μετά από αδύναμο σουτ του Ντάνιελ Μαντσίνι λίγο έλειψε να χριστεί και σκόρερ στο 51’ αλλά στο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής παρενέβη ο Ντουκουρέ. Στο 58’ ο Πασχαλάκης πρόσφερε μια ακόμη εντυπωσιακή απόκρουση μετά από εκτέλεση φάουλ του Ματίγια για να έρθουν οι πρώτες παρεμβάσεις στο παιχνίδι από τον Άρη με την είσοδο των Μπρούνο Γκάμα, Ντιαγέ. Μάλιστα, ο πρώτος έχασε τεράστια ευκαιρία πέντε λεπτά αργότερα όταν βρέθηκε απέναντι στον Πασχαλάκη αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απέκρουσε την μπάλα.

Στο 70’ ο Άρης απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα καθώς ο Ενέα Μιχάι είδε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα σε μία φάση όπου η άμυνα του ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να σταματήσει τον Αμπουμπακάρ Καμαρά. Στο 76’ ο Χερμπάν Μπούργος προχώρησε σε νέες αλλαγές και μάλιστα μία εξ’ αυτών ξάφνιασε καθώς επέλεξε να βάλει τρίτο στόπερ (Μπεναλουάν) αντικαθιστώντας τον Αμπουμπακάρ Καμαρά με σκοπό να θωρακίσει την άμυνά του. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε αντικατάσταση σέντερ φορ και μετά από σχεδόν οκτώ μήνες ο Νέλσον Ολιβέιρα επέστρεψε στη δράση έπειτα από τον σοβαρό τραυματισμό του.

Αν και με δέκα παίκτες ο ΠΑΟΚ πήρε την μπάλα καθώς ο Άρης απέκτησε παθητικό ρόλο. Στο 86’ ο Ολιβέιρα εξαπέλυσε έναν κεραυνό από τα 40 μέτρα αλλά η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων της εστίας του Κουέστα.

Ο Λουίς Γκοντίνιο είχε δύσκολο έργο γιατί το ντέρμπι είχε ένταση, αψιμαχίες και μαρκαρίσματα. Σε γενικές γραμμές τα πήγε καλά.

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά (85’ Σούντγκρεν), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Ματίγια, Ντουκουρέ, Ιτούρμπε (59’ Μπρούνο Γκάμα), Μαντσίνι (77’ Ματέο Γκαρσία), Πάλμα (59’ Ντιαγέ), Καμαρά (77’ Μπεναλουάν)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε (73’ Τέιλορ), Βαρέλα, Μιχάι, Σίντκλεϊ, Σβαμπ (46’ Αουγκούστο), Κούρτιτς, Σοάρες (60’ Μπίσεσβαρ), Μίτριτα (73’ Ίνγκασον), Ζίβκοβιτς, Ακπομ (79’ Ολιβέιρα)