Με δύο γκολ του Ρονάλντο, η Πορτογαλία πήρε τη νίκη 3-2 στη Σλοβακία

Κλείδωσε την απευθείας πρόκριση στο Euro του 2024 της Γερμανίας

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στα 38 του να σκοράρει δύο φορές, η Πορτογαλία επικράτησε 3-2 της Σλοβακίας και τσέκαρε το εισιτήριό της για το Euro του 2024. Οι Πορτογάλοι από την αρχή της αναμέτρησης μπήκαν με το πόδι στο γκάζι θέλοντας να πάρουν το τρίποντο, το οποίο θα τους έστελνε στην τελική φάση του Euro στην Γερμανία. Μάλιστα, στο 29ο λεπτό βρέθηκαν να προηγούνται με δύο τέρματα, χάρις σε γκολ των Ράμος και Κριστιάνο. Στην επανάληψη η Σλοβακία μείωσε εννέα λεπτά μετά την συμπλήρωση μίας ώρας στο ματς, με τον Χάνκο, όμως και πάλι ο Κριστιάνο Ρονάλντο δήλωσε παρών πετυχαίνοντας ακόμη ένα τέρμα για το 3-1. Αυτό ήταν το 125ο γκολ του Πορτογάλου με το εθνόσημο

Έως το τέλος του αγώνα, οι Σλοβάκοι κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση μειώνοντας ξανά στο ελάχιστο (3-2), με τον Λομπότκα. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν υπήρξε άλλη αλλαγή, με το 3-2 να είναι το τελικό σκορ στην Πορτογαλία.

Στα άλλα παιχνίδια του ομίλου της Πορτογαλίας, η Βοσνία Εζεργοβίνη επιβλήθηκε με 2-0 του Λίχτενσταϊν με τις Ισλανδία και Λουξεμβούργο να έρχονται ισόπαλες με 1-1.

Πιο εύκολη νίκη, απ’ ότι δείχνει το τελικό 3-2 πήρε το Βέλγιο κόντρα στην Αυστρία, με τους Βέλγους να μένουν με 10 παίκτες στο 78ο λεπτό και τον Σάμπιτσερ να μειώνει με πέναλτι τη διαφορά στο σκορ.