Με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Δημητρίου η Κύπρος 0-0 με το Αζερμπαϊτζάν

Τον πρώτο βαθμό στο Group1 του League C στο Nations League κατέκτησε η Κύπρος, η οποία ήρθε ισόπαλη 0-0 με το Αζερμπαϊτζάν στο ουδέτερο γήπεδο του Ελμπασάν της Αλβανίας, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής. Με την ισοπαλία αυτή, οι Αζέροι έφτασαν τους 4 βαθμούς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Κύπριους ήταν ο 21 ετών τερματοφύλακας, Δημήτρης Δημητρίου, ο οποίος στο ντεμπούτο του με το εθνόσημο πραγματοποίησε σωρεία επεμβάσεων, με αποκορύφωμα την απόκρουση πέναλτι.

Το Αζερμπαϊτζάν είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο και έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 26’ από το σημείο του πέναλτι με τον Γκαράγιεφ, αλλά ο Δημητρίου έπεσε σωστά και απέκρουσε. Ο 21 ετών τερματοφύλακας είχε κι άλλες σωτήριες επεμβάσεις και χάρη σ’ αυτόν οι Κύπριοι δεν βρίσκονταν πίσω στο σκορ.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Αζέρους να πιέζουν περισσότερο, προκειμένου να φτάσουν στην επίτευξη του γκολ. Στο 78’ έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία για το 1-0, αλλά και πάλι ο Δημητρίου τους έβαλε «stop»!.