Με σόου Φορτούνη ο Ολυμπιακός 2-1 τη Γουέστ Χαμ έμεινε ζωντανός στην πρόκριση

Σπουδαίο παιχνίδι στο καυτό Καραϊσκάκη από τους ερυθρόλευκους που κατατρόπωσαν τους Λονδρέζους

Στους ρυθμούς του Κώστα Φορτούνη χόρευε ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκη νίκησε 2-1 τη Γουέστ Χαμ και παραμένει γερά στην υπόθεση πρόκριση, καθώς ακολουθεί τους Άγγλους και τη Φράιμπουργκ.

Σε μια μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά στο Καραϊσκάκη, ο Ολυμπιακός κατέθεσε ποιότητα και ψυχή και πήρε την πρώτη του νίκη για τη σεζόν στο Europa League! Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου, οι «ερυθρόλευκοι», με γκολ του Φορτούνη (33′) και αυτογκόλ του Ροντινέι (45+1′) υπέταξαν την κάτοχο του Conference League και 9η της φετινής Premier League, Γουέστ Χαμ, φτάνοντας σε αποτέλεσμα που τους δίνει το δικαίωμα να ξαναμπούν στο κυνήγι της πρόκρισης αλλά παράλληλα και το πλεονέκτημα έστω για την 3η θέση.

Η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ πήρε άριστα σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, με αυτοσυγκέντρωση και τακτική προσήλωση, με τεράστια ενέργεια, υψηλό ρυθμό ακόμη και για ματς κόντρα σε αγγλική ομάδα, με πάθος από όλους τους «ερυθρόλευκους», στοιχεία τα οποία αξιοποίησε για να παίξει πολύ καλό ποδόσφαιρο, να κυριαρχήσει πλήρως και να φτάσει σε δύο γκολ -αυτό του Φορτούνη παγκόσμιας κλάσης- αναγκάζοντας μια πολύ καλή ομάδα του αγγλικού πρωταθλήματος σε απολύτως παθητικό ρόλο για 85 λεπτά. Στο φινάλε τα «σφυριά» μείωσαν με τον Πακετά (87′) και άγχωσαν του Πειραιώτες, όμως δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο, με τους γηπεδούχους να κρατάνε το υπέρ τους σκορ και το σπουδαίο αποτέλεσμα.

Από τα πρώτα λεπτά η ομάδα του Μαρτίνεθ έγινε το «αφεντικό» της αναμέτρησης, με πίεση, άψογη κυκλοφορία μπάλας, καλά μαρκαρίσματα και αλληλοκαλύψεις. Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να επιτίθενται με πολύ καλές προϋποθέσεις από νωρίς και είχαν την πρώτη τελική στο 2′ με κεφαλιά του Ρέτσου άουτ. Στο 9′ ήρθε η πρώτη τους καλή ευκαιρία όταν μετά από αντεπίθεση και μπαλιά του Φορτούνη για τον Ποντένσε, ο Πορτογάλος είδε τον Αλεξανδρόπουλο και αυτός με διαγώνιο σουτ «τέσταρε» για πρώτη φορά τον Αρεολά, ο οποίος όμως μπλόκαρε σταθερά. Μετά το δεκάλεπτο και για περίπου ένα τέταρτο ο Ολυμπιακός ήταν σταθερά σε θέση επίθεσης… γυροφέρνοντας και πατώντας την αντίπαλη περιοχή, όμως για λεπτομέρειες δεν βρήκε καλή τελική ή έστω τελική πάσα, σε 3-4 διαφορετικές περιπτώσεις.

Στο 33ο λεπτό ήρθε η στιγμή που ξεσήκωσε το Καραϊσκάκη και έβαλε το ματς στις ράγες για τον Ολυμπιακό. Μετά από υπέροχη κυκλοφορία της μπάλας, αυτή έφτασε στον Φορτούνη. Μετά από έξοχη ατομική προσπάθεια και ελιγμούς ανάμεσα σε 3-4 αντιπάλους, ο αρχηγός του Ολυμπιακού «έπιασε» ένα ξερό δεξί σουτ με τη μύτη του παπουτσιού, στέλνοντας τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Αρεολά για το 1-0. Στα επόμενα λεπτά οι Πειραιώτες διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και στο φινάλε του πρώτου μέρους ευτύχησαν να βρουν και δεύτερο γκολ με αρκετή δόση τύχης. Μετά από σέντρα του Ροντινέι από τα δεξιά με το αριστερό, ο Ογκμπόνα βρήκε λίγο τη μπάλα και ξεγέλασε τον Αρεολά για το 2-0 στο 45+1′.

Στο δεύτερο ημίχρονο ελάχιστα πράγματα άλλαξαν ως προς την εικόνα του αγώνα. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και συνήθως τη μπάλα στα πόδια, με τη Γουέστ Χαμ να μην μπορεί να απειλήσει με οργανωμένο ποδόσφαιρο. Στο 48′ ο Γουόρντ-Πράους είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ λίγο άουτ, όπως άουτ πέρασε και το σουτ του Καμαρά στο 53′. Στο 55′ ο Ολυμπιακός χάνει σπουδαία ευκαιρία για το 3-0 στην αντεπίθεση, όταν ο Ογκμπόνα έκοψε το πολύ κοντινό γύρισμα του Ποντένσε για τον Ελ Κααμπί. Επόμενη φάση αυτή του 71′ για τους «ερυθρόλευκους», με το σουτ του Αλεξανδρόπουλου εκτός περιοχής να περνάει ελάχιστα έξω. Ο Έλληνας χαφ έχασε ακόμη μια κλασική ευκαιρία στο 79′, ξανά στην κόντρα, όταν ο Φορτούνης τον τροφοδότησε, αυτός έκανε την ντρίμπλα και το σουτ με το αριστερό, αλλά ο Αρεολά έσωσε σε κόρνερ.

Το φινάλε είχε άγχος. Από το πουθενά η Γουεστ Χαμ μείωσε το σκορ στο 87′ με βολέ του Πακετά στην κίνηση, μετά από κακό διώξιμο του Κίνι.

Στα 8 λεπτά των καθυστερήσεων οι Άγγλοι πίεσαν, όμως ο Ολυμπιακός έβγαλε εύκολα ή δύσκολα όλες τις άμυνες, ενώ είχε και μια ακόμη ευκαιρία στο 91′ με το σουτ του Φορτούνη να περνάει εκατοστά άουτ.

Ο διαιτητής Αντρίς Τρεϊμάνις (Λιθουανία) έβγαλε οκτώ φορές την κίτρινη κάρτα απ’ το τσεπάκι του(από τέσσερις σε κάθε ομάδα).

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ / 4-3-3): Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Πορόσο, Ρέτσος, Ροντινέι (74′ Κίνι), Έσε, Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος (85′ Μασούρας), Φορτούνης (94′ Γιόβετιτς), Ποντένσε (85′ Σολμπάκεν), Ελ Κααμπί (94′ Σκάρπα).
Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες / 4-3-3): Αρεολά, Έμερσον, Ογκμπόνα, Μαυροπάνος, Κέρερ, Φορνάλς (58′ Αντόνιο), Σούτσεκ, Γουορντ-Πράους (72′ Άλβαρες), Μπενραχμά (58′ Μπόουεν), Κούντους, Ινγκς (58′ Πακετά).