Με σόου Κωνσταντέλια ο ΠΑΟΚ 2-0 στον Βόλο πήρε το εισιτήριο για τους «8»

Ο διεθνής μέσος πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ, ενώ το άλλο σημείωσε ο Σβαμπ

Εύκολη πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου πέτυχε ο ΠΑΟΚ επί του Βόλου κερδίζοντας 2-0 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο με σούπερ σταρ τον Γιάννη Κωνσταντέλια. Ο ΠΑΟΚ είχε ούτως ή άλλως το πλεονέκτημα της νίκης 1-0 του πρώτου αγώνα στην Τούμπα και ο Βόλος παρατάχθηκε με πολλές απουσίες.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου τα άλλαξε σχεδόν όλα. Ζίβκο Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, διαφορετικά πρόσωπα στην άμυνα, δίδυμο Σβαμπ – Τσιγγάρα στα χαφ, Μάρκος Αντόνιο για πρώτη φορά με τη φανέλα του βασικού και σε ρόλο επιτελικού. Σταθερή αξία όμως ο Γιάννης Κωνσταντέλιας. Ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει ο ΠΑΟΚ στο α΄ ημίχρονο υπεροχής στον Βόλο, απέναντι σε μία ομάδα που αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο.

Οι φιλοξενούμενοι, με βαρόμετρο τον Γιάννη Κωνσταντέλια, «μίλησαν» μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο συνδυασμός του 20χρονου με τον Μπράντον Τόμας έφερε το διαγώνιο σουτ του Ισπανού χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα. Πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο, μία ακόμη δημιουργία δια χειρός «Ντέλια», με τον Ράφα Σοάρες να εξαπολύει ένα δυνατό αλλά άστοχο σουτ.

Από δημιουργός, εκτελεστής ο νεαρός μπαλαντέρ του ΠΑΟΚ που χάρισε γκολ και θέαμα στο 17′. Ο Κωνσταντέλιας «κουβάλησε» υποδειγματικά τη μπάλα από το κέντρο του γηπέδου, έφτασε μέχρι έξω από την περιοχή των γηπεδούχων και με φαλτσαριστό σουτ, την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1.

Το γκολ αυτό έριξε τον ρυθμό του αγώνα, καθώς ο Βόλος δεν είχε τις δυνάμεις ν’ αντιδράσει και είχε μόνο μία καλή στιγμή με την κεφαλιά του Μπερτόλιο (28΄) που δεν ανησύχησε τον Ζίβκοβιτς.

Με διαιτητικά παράπονα από την πλευρά του ΠΑΟΚ ξεκίνησε το β΄ ημίχρονο, με την απόφαση του Μαλούτα να περνά από το VAR και τον Βεργέτη. Σε μία φάση που ο Ράφα Σοάρες έκανε τη σέντρα και η μπάλα έδειξε να βρίσκει στο χέρι του Καλογερόπουλου στην προσπάθειά του να την κόψει. Κανένα πέναλτι από τους άρχοντες της αναμέτρησης, δίνοντας συνέχεια στο ματς. Συζήτηση «σήκωσε» αργότερα και η ανατροπή του Ντεσπόντοφ στο 69′ που και πάλι δεν έδωσε κάτι στους ασπρόμαυρους.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν νεύρο και είχαν στο 67ο λεπτό τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους, με τον Κόμπα να μπαίνει στην περιοχή του ΠΑΟΚ και να σουτάρει αλλά ο Ζίβκοβιτς φώναξε «παρών», διώχνοντας με τα πόδια.

Στο 73΄σε μία φάση διαρκείας στα καρέ του Βόλου, ο Στέφαν Σβαμπ έγραψε το τελικό 0-2 για τον Δικέφαλο με συρτό σουτ. Μάλιστα, ο Αυστριακός λίγο έλειψε να κάνει και στην εκπνοή του ματς ακόμη μεγαλύτερη ζημιά στους γηπεδούχους αλλά ο Κόβατς απέκρουσε το σουτ του.

Βόλος (Λόπεθ): Κόβατς,  Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Σιέλης (Ράσιτς 63′), Κίτσος, Γκλάβτσιτς (Λούνα 71′), Τρουιγέ, Ντέλετιτς (Κόμπα 63΄) , Καραγιάννης, Μπερτόλιο, Γκαρσία (Μωραΐτης 46′)

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Τσιγγάρας (Μεϊτέ 70′), Ντεσπόντοφ (Αντρίγια 70′), Κωνσταντέλιας, Μάρκος Αντόνιο (Τάισον 70′), Μπράντον (Τζίμας 79′).