Μέσι: «Ήμουν τυχερός στα γκολ»

Ο Λιονέλ Μέσι αναφέρθηκε στα δυο γκολ που πέτυχε και στην εμφάνιση των μπλαουγκράνα στον αγώνα της Μπαρτσελόνα με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ο Αργεντινός μέσα σε τέσσερα λεπτά πέτυχε δύο γκολ, ενώ ο Φελίπε Κοουτίνιο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα. Έτσι η Μπαρτσελόνα “καθάρισε” με 3-0 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League

Ο Μέσι ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων αφού χάρισε στην Μπαρτσελόνα αβαντάζ δύο τερμάτων από το πρώτο 20λεπτο (στο δεύτερο γκολ φέρει ακέραια ευθύνη ο Ντε Χέα) ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Βραζιλιάνος διαμόρφωσε το τελικό σκορ με ασύλληπτο φαλτσαριστό μακρινό σουτ στο 61′.

Ο Μέσι, δεν είχε πρόβλημα να πει πως στα γκολ που πέτυχε, ήταν και τυχερός, ειδικά στο δεύτερο.

“Η εικόνα που δείξαμε στο γήπεδο ήταν εκπληκτική. Δείξαμε ποιοι είμαστε. Στα πρώτα πέντε λεπτά δεν μπήκαμε καλά, ήμασταν ακόμα κρύοι και αγχωμένοι το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα ήταν λίγο περίεργο, γι’ αυτό μπήκαμε με αυτό το τρόπο. Έπρεπε να προσέξουμε, στην συνέχεια πιάσαμε ρυθμό ήρθαν τα γκολ και πιάσαμε μια εκπληκτική εμφάνιση.

Η αλήθεια είναι πως ήμουν λίγο τυχερός στο πρώτο γκολ, να στείλω τη μπάλα ακριβώς εκεί που ήθελα. Το δεύτερο γκολ ήταν ακόμα πιο τυχερό, γιατί ήταν και το λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα. Ευτυχώς ξεπεράσαμε τον προημιτελικό γύρο. Εδώ και μερικά  χρόνια δεν τα καταφέρναμε. Φτάσαμε ακόμα πιο κοντά στο στόχο μας.

Πρέπει να διορθώσουμε τον τρόπο που μπήκαμε στο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό σε ένα παιχνίδι Champions League και είχαμε την εμπειρία με τα ματς με την Ρόμα. Εκεί σε 5-10 λεπτά, αν κάνεις κάτι λάθος, μπορούν να πάνε όλα στραβά και να χάσεις την πρόκριση. Αυτό πρέπει να το έχουμε υπόψη μας στα ημιτελικά είτε αντιμετωπίσουμε τη Λίβερπουλ, είτε την Πόρτο. Όποια ομάδα και να αντιμετωπίσουμε θα είναι δύσκολη”.