Μετά από 11 χρόνια η Ίντερ πήρε το κύπελλο 4-2 τη Γιουβέντους στην παράταση

Για πρώτη φορά μετά από έντεκα χρόνια, η Ίντερ πανηγύρισε το κύπελλο Ιταλίας!

Στο “Olimpico”, οι «νερατζούρι» επιβλήθηκαν 4-2 της Γιουβέντους στην παράταση και πήραν… φόρα για τη μάχη του τίτλου που δίνουν με τη Μίλαν στη Serie A.

Ιδανική εκκίνηση στο παιχνίδι για την Ίντερ που στην πρώτη της επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και μάλιστα με φοβερό τρόπο. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ από τον Τσαλχάνογλου, η μπάλα απομακρύνθηκε από τους παίκτες της Γιουβέντους, έφτασε στον Μπρόζοβιτς που άνοιξε αριστερά στον Μπαρέλα, ο οποίος κινήθηκε παράλληλα με τη μεγάλη περιοχή και με τρομερό σουτ άφησε «άγαλμα» τον Περίν για το 1-0 στο 7’. Το γκολ αυτό ανάγκασε τη Γιουβέντους να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και ιδιαίτερα μετά το 20λεπτο να πιέσει ασφυκτικά για την ισοφάριση.

Το 1-0 είχε μείνει ως το φινάλε του ημιχρόνου, με τη Γιουβέντους να έχει μια αναγκαστική αλλαγή λίγο πριν το τέλος όταν ο Ντανίλο αποχώρησε με πρόβλημα, ο Μοράτα πήρε τη θέση του και μπήκε σε θέση εξτρέμ, με τον Κουαδράδο να μετατοπίζεται στα μπακ.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο μέρος η Γιουβέντους, συνέχιζε να πιέζει ασφυκτικά και όχι απλά κατάφερε να ισοφαρίσει αλλά και να το φέρει «τούμπα». Αρχικά, στο 50’ η μπάλα στρώθηκε έξω από την περιοχή στον Άλεξ Σάντρο, ο οποίος έπιασε το σουτ στην κίνηση, με τον Χαντάνοβιτς να κάνει κακή εκτίμηση και να δέχεται ένα φθηνό γκολ για το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα, οι «μπιανκονέρι» έβγαλαν απίθανη αντεπίθεση, με τον Μοράτα πίσω από το κέντρο να σηκώνει για τον Μπερναρντέσκι που με το στήθος έσπασε στον Ντιμπάλα και αυτός με τρομερή κάθετη έκοψε την άμυνα της Ίντερ στα δύο βγάζοντας τον Βλάχοβιτς τετ-α-τετ. Ο Σέρβος αρχικά νικήθηκε από τον Χαντάνοβιτς, αλλά στάθηκε τυχερός αφού του… επιστράφηκε η μπάλα και ουσιαστικά σε κενή εστία έγραψε το 2-1, βάζοντας φωτιά στο «Ολίμπικο».

Το ματς είχε τρομερό ρυθμό, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, με την Ίντερ να αγγίζει την ισοφάριση στο 55’ αλλά ο Περίν έβγαλε το βολέ του Νταρμιάν. Στα… καπάκια, ο Χαντάνοβιτς είχε και αυτός σωστή τοποθέτηση στο διαγώνιο σουτ του Μοράτα, κρατώντας το σκορ ως είχε. Ο Ιντζάγκι έριξε στο ματς τους Κορέα, Ντάμφρις, Ντιμάρκο, βγάζοντας τους Τζέκο, Ντ’Αμπρόζιο, Νταρμιάν, με τον Αλέγκρι να απαντά με τους Λοκατέλι, Μπονούτσι (αντί των Μπερναρντέσκι, Ζακάρια). Αυτό έκανε τη Γιουβέντους να οπισθοχωρήσει αρκετά, η Ίντερ πήρε μέτρα και άρχιζε να «κατασκηνώνει» στην αντίπαλη περιοχή.

Ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής των «νερατζούρι», Ιβάν Πέρισιτς, έσπασε με κεφαλιά στον χειρότερο του γηπέδου, Λαουτάρο Μαρτίνες, ο οποίος στόπαρε και κάλυψε με το σώμα, με τον Μπονούτσι να του κάνει ένα πέναλτι που δεν επιτρέπεται για την εμπειρία του. Ο Τσαλχάνογλου πήρε την μπάλα ενώ έκαιγε και με τρομερή εκτέλεση, που βρήκε στο αριστερό δοκάρι και κατέληξε στις… αράχνες, έγραψε το 2-2 που παρέμεινε ως το φινάλε του αγώνα που οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 96′, ο Ντε Λιχτ μάρκαρε άτσαλα τον Ντε Φράι μέσα στην περιοχή και κατόπιν χρήσης VAR δόθηκε ακόμη ένα πέναλτι για την Ίντερ, με τον Πέρισιτς να εκτελεί και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι Γιουβεντίνοι, ήρθε ακόμη ένα γκολ από τον Κροάτη, αυτή τη φορά με καταπληκτικό βολέ στο 102′!

Επιστροφή από εκεί και πέρα δεν υπήρξε. Με εξαίρεση μία κεφαλιά του Βλάχοβιτς που πέρασε άουτ στις καθυστερήσεις, η «βέκια σινιόρα» δεν είχε απάντηση, με τον Αλέγκρι μάλιστα να αποβάλλεται μετά από ένταση στο 104′.