Μια ανάσα από την κορυφή έστειλε ο Ελ Αραμπί τον Ολυμπιακό 0-1 στις Σέρρες

Ο «τρομοκράτης» με πέναλτι χάρισε τους τρεις βαθμούς στους ερυθρόλευκους

Ο Ελ Αραμπί πήρε τ’ όπλο του και ο Ολυμπιακός βρέθηκε μια ανάσα από την κορυφή! Με τον Μαροκινό στράικερ να ενεργοποιείται από τον Καρβαλιάλ και να βρίσκει δίχτυα με πέναλτι στο 65΄, οι «ερυθρόλευκοι» έκαμψαν την αντίσταση του  Πανσερραϊκού (0-1) και επέστρεψαν στις νίκες, όντας πλέον ισόβαθμοι με Παναθηναϊκό-ΑΕΚ και στο -1 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Ήταν το δεύτερο σερί ματς, μετά από αυτό με την Μπάτσκα Τοπόλα, που σκοράρει ο Ελ Αραμπί και τρίτο συνολικά φέτος, με τους Πειραιώτες να κρατάνε το μηδέν στην άμυνα μετά από την 11η Νοεμβρίου (ματς με τον Αστέρα στην Τρίπολη).

Ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα του Πανσερραϊκού και τέταρτη διαδοχική στο πρωτάθλημα συνολικά! Με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι δοκιμάζεται την Πέμπτη η ομάδα του Καρβαλιάλ, υποδέχεται την ΑΕΚ αυτή του Πάμπλο Γκαρσία την ίδια ημέρα.

Καλά «διαβασμένος» ήταν ο Πανσερραϊκός του Γκαρσία, έκλεισε άψογα Φορτούνη και Ποντένσε, όμως αντίστοιχα, απείλησε ελάχιστα στην επίθεση.

Το τέμπο στο ξεκίνημα ήταν αργό, η κατοχή στον Ολυμπιακό που πίεζε ψηλά όταν έχανε τη μπάλα και τους γηπεδούχους αντίστοιχα να μένουν αρκετά πίσω ψάχνοντας τις αντεπιθέσεις. Ήταν καλά στημένη αμυντικά η ομάδα του Γκαρσία, με έναν γεμάτο άξονα, τις γραμμές πολύ κοντά και προσήλωση στην τακτική πέρα από οτιδήποτε άλλο. Φαινόταν πως θα είναι καθαρά θέμα του Ολυμπιακού να βρει τις λύσεις για να ξεκλειδώσει το ματς, ωστόσο για αρκετή ώρα κύλησε χωρίς να έχει την παραμικρή ευκαιρία. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν μετά τα μισά του πρώτου μέρους, κυριάρχησαν, έφτασαν την κατοχή της μπάλας γύρω στο 65%, αλλά και πάλι στο μεγαλύτερο διάστημα δεν είχαν ουσία, με τους Φορτούνη και Ποντένσε καλά κλεισμένους ανάμεσα σε 2-3 αντιπάλους κάθε φορά που ακουμπούσαν τη μπάλα.

Πρώτη τελική στο ματς ήταν η κεφαλιά του Μπέργκστρομ στα χέρια του Πασχαλάκη στο 13′, ενώ στο 28′ ο Φορτούνης απείλησε με το αριστερό εντός περιοχής, με τη μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ. Απευθείας άουτ πέρασε το φάουλ του αρχηγού των Πειραιωτών στο 33′ και στο 37′ ήρθε η ώρα για την πρώτη μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων. Μετά από γλυκιά σέντρα του Φορτούνη από τα αριστερά, ο Ελ Κααμπί νίκησε τον Θυμιάνη στον αέρα αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο. Στο φινάλε του πρώτου μέρους πια, μετά από γρήγορη αντεπίθεση και συνεργασία των Ροντινέι-Μασούρα, ο Χέσε δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής αλλά ο Χόβαν μπλόκαρε.

Στο δεύτερο 45λεπτομ ο Ολυμπιακός βγήκε εμφανώς καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο. Χωρίς αλλαγές μεν στην ενδεκάδα αλλά με μεγαλύτερη ένταση στο παιχνίδι του και πιο γρήγορες επαφές με τη μπάλα, ανεβάζοντας έτσι τον ρυθμό του. Στο 53′ οι Πειραιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από σέντρα του Ροντινέι, η μπάλα πέρασε από όλους και στρώθηκε στον Ποντένσε στο πίσω δοκάρι, όμως το σουτ του Πορτογάλου με το αριστερό ήταν κακό, αρκετά μέτρα άουτ. Σχεδόν ένα δεκάλεπτο μετά, στο 62′, ο Πανσερραϊκός βρήκε την πρώτη του μεγάλη στιγμή στο παιχνίδι, όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Πασχαλάκης απέκρουσε πλασέ του Σοφιανού.

Στην αντεπίθεση αυτής της φάσης, με μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία «απάντησε» ο Ολυμπιακός, με τον Ελ Αραμπί να βρίσκει τον Μασούρα που μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ με το αριστερό πέρασε ελάχιστα άουτ. Η φάση που ξεκλείδωσε τελικά το ματς για τους «ερυθρόλευκους», ήταν αυτή του 64ου λεπτού. Η μπάλα έφτασε στον Μασούρα στην περιοχή, αυτός ντρίμπλαρε τον Δεληγιαννίδη που τον ανέτρεψε, με τον ρέφερι να δίνει το πέναλτι.

Ένα λεπτό μετά, στο 65′, ο Ελ Αραμπί που είχε μπει στο γήπεδο λίγα λεπτά πριν, εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 0-1. Στο υπόλοιπο ματς, ο Ολυμπιακός προτίμησε να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ, αφού έτσι θα έφτανε πάλι σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή. Ο Καρβαλιάλ γύρισε πάλι το σχήμα σε 4-2-3-1, η αμυντική προσήλωση αυξήθηκε και παρά το γεγονός ότι  ο Πανσερραϊκός επιχείρησε να βρει διαδρόμους προς την περιοχή του Πασχαλάκη και να πιέσει, ελάχιστα πράγματα κατάφερε, αφού οι φιλοξενούμενοι -εύκολα ή δύσκολα- έβγαλαν όλες τις άμυνες. Στο 88′ ο Μασούρας έβγαλε με κάθετη τον Ελ Αραμπί σε θέση τετ-α-τετ, ο Μαροκινός πέρασε και τον Χόβαν και πλάσαρε, όμως ο Θυμιάνης έσωσε πάνω στη γραμμή.

Εύκολο έργο είχε ο Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία / 3-4-2-1): Χόβαν, Θυμιάνης, Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Πηλέας (46′ Τομάς), Ουεντραόγκο (79′ Μορέιρα), Στάικος, Δεληγιαννίδης (85′ Ντανκερλούι), Μασαρίποφ (69′ Μούργος), Χατζηστραβός, Μπαΐροβιτς (46′ Σοφιανός).

Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ / 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Μπιανκόν, Ντόη, Ροντινέι, Καμαρά, Χέσε, Μασούρας (90′ Ρίτσαρντς), Φορτούνης (90′ Αλεξανδρόπουλος), Ποντένσε (61′ Ελ Αραμπί), Ελ Κααμπί (81′ Μπιέλ).