Μόνο με θαύμα…

Η ψυχολογική και αγωνιστική προετοιμασία για τον πολύ κρίσιμο αγώνα με τη Σλοβενία δεν έπιασαν τόπο τελικά. Η Εθνική Ελλάδας μπήκε στην αναμέτρηση με τους διοργανωτές του Eurobasket πολύ νωθρά και από νωρίς κυνηγούσε στο σκορ τους αντιπάλους της.

Το -26 στην τρίτη περίοδο, έφτασε μέχρι και το -6 λίγα λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο οι Σλοβένοι νίκησαν δίκαια με 73-65, αφού ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Τα 21(!) επιθετικά ριμπάουντ της πρώην Γιουγκοσλαβικής χώρας και οι 28 πόντοι του Γκόραν Ντράγκιτς έγειραν την πλάστιγγα προς το μέρος τους. Η προσπάθεια των διεθνών μας για να κάνουν άλλη μία επική ανατροπή στο τέλος δεν ευοδώθηκε. Οι 21 πόντοι του Βασίλη Σπανούλη δεν έφτασαν. Εξάλλου ο φυσικό ηγέτης της «γαλανόλευκης» υπέπεσε και σε 6 λάθη, με την άμυνα των Σλοβένων να είναι… αγκιστρωμένη πάνω του. Ο Αντρέα Τρινκιέρι δεν βρήκε κάποιον τρόπο αντίδρασης για την ομάδα του κι έτσι μοιραία ήρθε η ήττα.

Πλέον η υπόθεση πρόκριση στα προημιτελικά έχει γίνει κάτι παραπάνω από δύσκολη. Η Εθνική θέλει οπωσδήποτε τη νίκη κόντρα στους Κροάτες την προσεχή Δευτέρα στις 15.30, ενώ για να βρεθεί στους «8» θα πρέπει και η Ιταλία να κερδίσει τους δυνατούς Ισπανούς.

Πρέπει να σημειωθεί ότι σε περίπτωση που το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μείνει εκτός συνέχειας στο τουρνουά, χάνει (αγωνιστικά) και την πρόκριση για το Μουντομπάσκετ του 2014 (θα διεξαχθεί στην Ισπανία). Σε αυτή την περίπτωση, η μόνη ελπίδα να βρεθούμε στα γήπεδα της Ιβηρικής χώρας, είναι να χορηγήσει η FIBA στην ΕΟΚ τη λεγόμενη wild card. Πρόκειται για μία… ελευθέρας που χορηγείται σε παραδοσιακή δύναμη του αθλήματος που δεν κατάφερε να πάρει την απευθείας πρόκριση, ώστε να μην «πληγεί» το κύρος της διοργάνωσης.