Μπακς-Πέλικανς 120-108: Ασταμάτητος ο Γιάννης με 34 πόντους(video)

Ένα ακόμα double-double σημείωσε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 34 πόντους (9/13β., 11/16διπ., 1/1τρ.), 17 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 33 λεπτά, οδηγώντας του Μπακς στη νίκη επί των Πέλικανς με 120-108.

Οι “πελεκάνοι” παίζοντας και στην έδρα τους, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 61-58. Ωστόσο, οι Μπακς αγρίεψαν και με επιμέρους σκορ 24-42 έκλεισαν τη τρίτη περίοδο προπορευόμενοι με 85-100, καθιστώντας διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο. Με αυτόν τον τρόπο τα “ελάφια” ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 43-7.

Από εκεί και πέρα, άξιοι συμπαραστάτες του “Greak Freak” ήταν ο Μίντλετον με 20 πόντους (8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), ο Μάθιους με 17 πόντους και ο Μπλέντσο με 16 πόντους (7 ασίστ).

Από την πλευρά των ηττημένων, ξεχώρισε κυρίως ο Ίνγκραμ που είχε 32 πόντους με 7 ριμπάουντ και ακολούθησε ο Ζάιον Γουίλιαμσον με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.