Νίκη ανάσα 3-1 επί της Μπράιτον για τη Νότιγχαμ Φόρεστ

H Νότιγχαμ Φόρεστ μετά από δέκα παιχνίδια νίκησε 3-1 την Μπράιτον που κυνηγάει την Ευρώπη και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η ομάδα του Στιβ Κούπερ με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε και είναι στο +1 από την Λέστερ.

Η Φόρεστ είχε μεγάλη ευκαιρία για το 1-0, όμως ο Μπρέναν Τζόνσον έχασε πέναλτι στο 11ο λεπτό. Σα να μην έφτανε αυτό η Μπράιτον με εξαιρετικό σουτ του Μπουανανότε έγραψε το 0-1 στο 38′, όμως ο Γκρος με αυτογκόλ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις.

Στην επανάληψη η Νότιγχαμ Φόρεστ ανέβασε το ρυθμό της και με τον Ντανίλο (69′) πήρε το προβάδισμα με 2-1, ενώ ο Γκιμπς Γουάιτ από την άσπρη βούλα στο 91ο λεπτό έγραψε το τελικό 3-1.

Στο Λονδίνο η Λίβερπουλ έφτασε τις τρεις σερί νίκες και τους 53 βαθμούς, καθώς επικράτησε με 2-1 της Γουέστ Χαμ.

Ο Λούκας Πακετά με πολύ ωραίο σουτ έγραψε το 1-0 για την Γουέστ Χαμ (12′), όμως έξι λεπτά μετά ο Χάπκο με ένα εξίσου υπέροχο σουτ ισοφάρισε σε 1-1 για τη Λίβερπουλ που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Γουέστ Χαμ πίστεψε πως πήρε ξανά το προβάδισμα στο 55ο λεπτό με τον Μπόουεν, όμως το VAR είχε διαφορετική άποψη και το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Έτσι αφού γλίτωσε το 2-1 η Λίβερπουλ ανέβασε το ρυθμό της και ο Μάτιπ με τρομερή κεφαλιά στο 67′, έγραψε το τελικό 1-2 στο Ολυμπιακό στάδιο του Λονδίνου και έφτασε στο -1 από την 5η Άστον Βίλα.