Νίκη με ανατροπή ο Βόλος 2-1 τον Πανιώνιο

Ο Βόλος έφερε τα πάνω κάτω στο Πανθεσσαλικό, καθώς αν και βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο 0-1 από τον Πανιώνιο, στην επανάληψη κατάφερε να σκοράρει δύο φορές και να κυριαρχήσει 2-1.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Πανιώνιος μένει προτελευταίος με 6 βαθμούς, ενώ ο Βόλος έφτασε στους 17 που τον φέρνουν στη 10η θέση, μαζί με τη Λαμία.

Οι Νεοσμυρνιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν στο πρώτο ημίχρονο και απολύτως δίκαια προηγήθηκαν στο 27’ με τον Εμμανουηλίδη, ενώ έχασαν πολλές και σπουδαίες ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμά τους, βάζοντας τις βάσεις για μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Ωστόσο, ο Βόλος ήταν άλλη… ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο και με… στρωτό ποδόσφαιρο έχασε σωρεία ευκαιριών και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει, όταν ο Ευαγγέλου ανέτρεψε τον Μουνίθ εντός περιοχής, με τον αρχηγό του Βόλου στο 74’ να σκοράρει από τη βούλα.

Ο σέντερ μπακ των φιλοξενούμενων ήταν ο μοιραίος, αφού στο 83’ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες και τελικά στο 87’ ο Τσοκάνης με κεφαλιά από τη σέντρα του Ντεντάκη ολοκλήρωσε την ανατροπή για τον Βόλο.

Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός Χουάν Μουνίθ ήταν ο κορυφαίος του αγώνα. Από τα δικά του πόδια περνούσε ολόκληρη η επιθετική ανάπτυξη των Θεσσαλών. «Τάισε» με τις μπαλιές του τους συμπαίκτες του, πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης και έκανε άνω – κάτω την άμυνα του Πανιωνίου που δεν είχε τρόπο περιορίσει την δράση του.

Σωστά ο ρέφερι Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) κατόπιν υπόδειξης του βοηθού, ακύρωσε το γκολ του Αραμπούλι στο 30΄, καθώς ο Γεωργιανός επιθετικός του Πανιωνίου ξεκίνησε την προσπάθειά του από θέση οφσάιντ. Σωστά στο 73΄  κι αφού πήγε στο VAR έδειξε πέναλτι υπέρ του Βόλου, αφού ο Ευαγγέλου κλωτσάει τον Μάντζη στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα.

ΒΟΛΟΣ (Βίκτορ Μπασάντε): Μελίσσας – Ντεντάκης, Τσίκα, Δημόπουλος (25′ Διαμαντής), Φεράρι – Μαξ, Τσοκάνης – Τόρες, Μουνίθ, Ζοάο (82′ Τσαούσης) – Μάντζης (92′ Λύρατζης).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ – Λυμπεράκης, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου – Κόρμπος, Άρτσε (70′ Τσιλούλης), Οικονομίδης – Εμμανουηλίδης (63′ Ρέντζας), Παπανικολάου (82′ Μιλόγεβιτς), Αραμπούλι.