Ο Αλεξανδρόπουλος στο… 95΄ ξέρανε την Γκενκ 1-1 κι έστειλε τον Ολυμπιακό στους ομίλους

Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν στους Βέλγους που προηγήθηκαν με πέναλτι του μοιραίου Πέιντσιλ που αποβλήθηκε στο 65΄

O Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος σφράγισε το εισιτήριο του Ολυμπιακού στους Ευρωπαϊκούς ομίλους με το παρθενικό του γκολ! Ο Έλληνας μέσος ισοφάρισε σε 1-1 την Γκενκ των δέκα παικτών στις καθυστερήσεις και έστειλε τους «ερυθρόλευκους» στα playoffs του Europa League, όπου περιμένει η Τσουκαρίτσκι από τη Σερβία.

Εγγυημένα σε ομίλους οι Πειραιώτες, που δυσκολεύτηκαν πολύ στο Βέλγιο αλλά μετά την αποβολή του Πέιντσιλ στο 65’ ανέβασαν τις γραμμές τους και έφτασαν στη λύτρωση στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μελανό σημείο η αποβολή του Ροντινέι στο τέλος, με τον Βραζιλιάνο μπακ να χάνει το πρώτο ματς με τους Σέρβους.

Οι Βέλγοι μπήκαν πιο δυνατά από την αρχή του αγώνα, με τον Πασχαλάκη να διώχνει την επικίνδυνη μπαλιά του Φαντέρα στο 2’. Οι «ερυθρόλευκοι» έβλεπαν τους παίκτες της Γκενκ να πιέζουν πολύ ψηλά και να δημιουργούν κυρίως από τα αριστερά, με μία από αυτές τις φάσεις να φέρνει πέναλτι από τον Φρέιρε πάνω στον Πέιντσιλ.

Οι Πειραιώτες διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στην αρχή της φάσης όμως ο Στίλερ ήταν ανένδοτος, με τον παίκτη που κέρδισε την εσχάτη των ποινών να εκτελεί αλλά να βλέπει τον Πασχαλάκη και το δεξί δοκάρι να τον σταματούν.

Παρ’ όλα αυτά, το VAR εντόπισε πως ο Έλληνας τερματοφύλακας δεν πατούσε τη γραμμή στην εκτέλεση, έτσι δόθηκε επανάληψη, με τον Γκανέζο να ευστοχεί αυτή τη φορά για το 1-0.

Η εξέλιξη αυτή ανάγκασε τον Ολυμπιακό να προσπαθήσει να ανέβει, ωστόσο η Γκενκ εξακολουθούσε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με το σκορ να μένει μέχρι την ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ομάδα του Μαρτίνεθ να εξακολουθεί να δυσκολεύεται στη δημιουργία.

Ο Ελ Κανούς έστειλε άουτ την μπάλα με σουτ στο 51’, ενώ στο 60’ ο Σορ είδε το σουτ του μέσα από την περιοχή να κοντράρει σε αμυντικό.

Στο 65’ όμως ήρθε η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες. Ο Κίνι έκανε φάουλ στον Πέιντσιλ και εκείνος τον κλότσησε, με αποτέλεσμα να δεχτεί απευθείας κόκκινη κάρτα και να αφήσει με δέκα τους Βέλγους!

Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός ξεκίνησε να ανεβαίνει, με τον Ιμπόρα να στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του Φάντερφορντ με γυριστό στο 71’. Ίδια κατάληξη είχε και μια κεφαλιά του Ελ Αραμπί πέντε λεπτά αργότερα, με Αλεξανδρόπουλο και Μπιέλ να απειλούν στο 85’ αλλά να μην νικούν τον Φάντερφορντ.

Στο 90+1’ ο Ισπανός βγήκε τετ α τετ με τον Βέλγο γκολκίπερ αλλά τον είδε να διώχνει σε κόρνερ, κρατώντας το 1-0.

Η λύτρωσε ήρθε τελικά στο 90+5’… Ένα πανέμορφο συρτό σουτ του Αλεξανδρόπουλου άφησε άγαλμα τον ανίκητο μέχρι εκείνη στιγμή Φάντερφορντ, φέρνοντας το 1-1!

Ακολούθησε θρίλερ, με τον Ροντινέι να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 100’ επειδή πέταξε την μπάλα μακριά, ωστόσο δεν σημειώθηκε άλλη εξέλιξη, με τον Ολυμπιακό να παίρνει την πρόκριση.

Γκενκ (Β. Φράνκεν): Φάντερφορντ, Κουέστα, Μοχάμεντ, ΜακΚένζι (90+8’ Όγιεν), Μουνιός, Ελ Κανούς, Χροσόφσκι (90+8’ Αροκαντάρε), Καγιεμπέ, Σορ (90’ Μπαά), Πέιντσιλ, Φαντέρα (70’ Γκαλάρσα)

Ολυμπιακός (Ντ. Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ρέτσος, Φρέιρε, Κίνι, Ιμπόρα, Μ. Καμαρά (80’ Βρουσάι), Φορτούνης (90+8’ Ντόη), Καρβάλιο (46’ Αλεξανδρόπουλος), Μασούρας (68’ Μπιέλ), Ελ Κααμπί (68’ Ελ Αραμπί)