Ο Άρης με Διαμαντόπουλο 2-1 τον Αήττητο Σπατών

Ο Άρης νίκησε 2-1 τον Αήττητο Σπατών για το Κύπελλο Ελλάδας και ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου.

Ο Άρης δημιούργησε ευκαιρίες με κορυφαία αυτή του 16ου λεπτού, όταν ο Μαρτίνες σημάδεψε το κάθετο δοκάρι. Η πίεση στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου έφερε μόνο δύο νέα άστοχα μακρινά σουτ από Μαρτίνες (43’) και Τζανακάκη (45’), με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Πάκο Ερέρα έριξε με την αρχή του δευτέρου μέρους τους Ντιγκινί και Διαμαντόπουλο στη μάχη αντί των Γιουνές και Παυλίδη και τα δύο νέα πρόσωπα έφτασαν κοντά στο γκολ. Ο γόρδιος δεσμός λύθηκε για τους γηπεδούχους στο 67’, όταν το γύρισμα του Μενέντεθ από τα αριστερά ο Ναζλίδης τράβηξε πάνω του την άμυνα και ο Διαμαντόπουλος με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ. Μετά τις δύο καλές στιγμές του Μαρτίνες, το δεύτερο γκολ ήρθε στο 76’ με τον ίδιο σκόρερ. Ο Διαμαντόπουλος κοντρόλαρε στην καρδιά της περιοχής μια σέντρα από τα αριστερά (με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν για χέρι) και από κοντά έγραψε το 2-0. Ο Χαντί έδωσε ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά όταν το μακρινό του σουτ στο 90’ έφυγε μέσα από τα χέρια του Αναγνωστόπουλου και η μπάλα πέρασε εμφανώς τη γραμμή της εστίας. Το 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Αναγνωστόπουλος, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Μενέντεθ, Κολάσο, Ιντζόγλου, Παυλίδης (46’ Ντιγκινί), Μαρτίνες (80’ Βίτορ), Ναζλίδης, Γιουνές (46’ Διαμαντόπουλος).

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ (Σούλης Παπαδόπουλος): Κοκκαλάς, Μουστάκης, Μανολάς (78’ Ματσούκας), Μάγκας, Ηρακλής, Σταματάκης, Κασνέτση, Χαντί, Χατζηιωαννίδης (69’ Σπυρόπουλος), Βασιλείου, Νικλητσιώτης (59’ Γροντής).