Ο Άρης πέταξε έξω την ΑΕΚ και βλέπει… τελικό(4-2 στα πέναλτι)

Ο Κουέστα έβαλε την σφραγίδα του στην μεγάλη πρόκριση των κίτρινων της Θεσσαλονίκης

Ο Άρης ξεπέρασε το μεγάλο εμπόδιο της ΑΕΚ στο κύπελλο και με βάση το πρόγραμμά του βλέπει ξανά τελικό μετά από 13 χρόνια. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και νίκησε στα πέναλτι 4-2 την Ένωση, καθώς στα 120 λεπτά το σκορ ήταν 1-1 και το πρώτο ματς είχε λήξει επίσης ισόπαλο(0-0).

Ο Άρης πέρασε στους «8» και αντιμετωπίζει το νικητή του Λεβαδειακός – Νίκη Βόλου, ενώ στη συνέχεια παίζει με το νικητή του ζευγαριού Παναιτωλικός – ΟΦΗ.

Οι γηπεδούχοι στο «Κλεάνθης Βικελίδης», χρησιμοποίησαν τους βασικούς, μεταξύ αυτών και τον μετέπειτα ήρωα της αναμέτρησης Κουέστα, η συμμετοχή του οποίου αποφασίστηκε την τελευταία στιγμή καθώς είχε ενοχλήσεις στη μέση.

Με τους Σιμάνσκι, Ελίασον, Κάλενς να μένουν εκτός αποστολής, ενώ ως γνωστόν δεν υπολογίζονταν και οι Λιβάι Γκαρσία, Γαλανόπουλος, ο Αργεντινός τεχνικός της ΑΕΚ Ματίας Αλμέιδα, αναγκαστικά προχώρησε σε αλλαγές.

Χωρίς κάποια φάση πέρασε το πρώτο δεκάλεπτο στο «Βικελίδης» με τον Άρη να ελέγχει τον ρυθμό απέναντι στην ΑΕΚ που στο 10′ δημιούργησε τις προϋποθέσεις να γίνει επικίνδυνη. Ήταν η φάση που ξεκίνησε από έξυπνο χτύπημα φάουλ του Μάνταλου στον κενό χώρο προς τον Τσούμπερ που δεν πρόλαβε να εκτελέσει.

Στο 11′ η ΑΕΚ είδε τον Βίντα με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ, να πανηγυρίζει, αλλά το γκολ να ακυρώνεται ορθώς. Ο Κροάτης ήταν εκτεθειμένος στο γέμισμα του Γιόνσον, αφού πρώτα είχε βρει την μπάλα με το κεφάλι ο Μήτογλου. Τρία λεπτά αργότερα ο Πινέδα βρέθηκε σε θέση βολής με τον Νταρίντα να του παίρνει την τελευταία στιγμή την μπουκιά από το στόμα. Ήταν εμφανές πως στο διάστημα 10′ με 15′ η ΑΕΚ κυριαρχούσε απέναντι σε έναν Άρη που έψαχνε τα… πατήματά του και προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως με στατικές φάσεις.

Το 0-0 παρέμενε με την ΑΕΚ, να απειλεί εκ νέου στο 20′ με κεφαλιά του Βίντα που έδιωξε με τακουνάκι ο Μπράμπετς και ενώ η μπάλα κατευθυνόταν προς την εστία του Κουέστα. Στο 23′ ο Άρης είχε την πρώτη του απειλή, με τον Μορόν να κλέβει την μπάλα από τον Γιόνσον, τον Σαβέριο να σουτάρει, αλλά ο Αθανασιάδης να ελέγχει τη φάση και να μπλοκάρει.

Στο 27′, ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Μορόν που βγήκε μόνος του απέναντι από τον Αθανασιάδη, τον πλάσαρε, σκόραρε, αλλά ο Ισπανός φορ ήταν εκτεθειμένος.

Η ΑΕΚ παρέμενε επιθετική και απειλητική έχοντας δύο μεγάλες στιγμές σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων με τον Ντομαγκόι Βίντα.

Στο 32′ οι παίκτες του Αλμέιδα αντάλλαξαν γρήγορα την μπάλα και ο Άμραμπατ έστρωσε στον Βίντα (που ήταν και πάλι στην περιοχή του Άρη). Ο Κροάτης έκανε το σουτ, αλλά ο Κουέστα έδιωξε σε κόρνερ με τα πόδια. Ενώ στο 33′ ο Κροάτης αμυντικός συνδυάστηκε με τον Μάνταλο, ο οποίος του έστρωσε την μπάλα με τον έμπειρο στόπερ να κοντρολάρει και να σουτάρει μόλις άουτ.

Το 0-1 ήρθε στις καθυστερήσεις. Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα του Άρη έπειτα από κόρνερ του Μάνταλου και την πρώτη κεφαλιά του Μήτογλου. Η μπάλα έφθασε στον Γιόνσον, ο οποίος σούταρε, ο Κουέστα έδιωξε με τον Γκατσίνοβιτς να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία των «κίτρινων» και με ωραίο τελείωμα να δίνει το προβάδισμα στην Ένωση.

Ο Άρης μετά το 53′ πήρε ρίσκα με την είσοδο των Ζαμόρα, Φετφατζίδη αντί των Ντουκουρέ, Σαβέριο. Και στο 58΄ έφθασε στην ισοφάριση από στατική φάση. Ο Σουλεϊμάνοφ εκτέλεσε το φάουλ, ο Μορόν ξέφυγε του μαρκαρίσματος του Ρότα και με κεφαλιά έκανε το 1-1 για τους «κίτρινους» που απείλησαν άμεσα με το 2-1 με τον Βίντα να ανακόπτει την τελευταία στιγμή τον Νταρίντα στο 60′.

Οι γηπεδούχοι πήραν ψυχολογία με την ΑΕΚ αρχικά να σοκάρεται, αλλά στη συνέχεια να διαχειρίζεται καλύτερα την κατάσταση. Και στο 65′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για την Ένωση στο β’ μέρος. Ο Άμραμπατ έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά, πέρασε τον Μοντόγια, έκανε το γύρισμα, αλλά ο Φαμπιάνο έδιωξε προ του Πινέδα που καιροφυλακτούσε!

Η Ένωση έδειχνε, πλέον, να ΄χει πάρει ξανά τα ηνία του ματς και να προσπαθεί να παίξει αρκετά από τις πτέρυγες και δη από την πλευρά του Άμραμπατ με τον Αλμέιδα να την βοηθά από τον πάγκο με την είσοδο των Πόνσε και Αραούχο.

Στο 82′ η ΑΕΚ άγγιξε το 1-2 με το σουτ του Άμραμπατ να περνά άουτ, ενώ στο 83′ ήταν η σειρά του Γκατσίνοβιτς να απειλήσει, αλλά τον Κουέστα να του λέει «όχι».

Στο 89′ ο Αραούχο έσκαψε ωραία για τον Πόνσε, αυτός στόπαρε μέσα στην περιοχή, αλλά ο Μοντόγια πρόλαβε να τον κόψει με το 1-1 να παραμένει και το ματς να οδηγείται, στην παράταση.

Στο 94′ ο Βίντα έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μήτογλου δεν πρόλαβε την μπάλα πρώτος και έκανε φάουλ στον Κουέστα που είχε κάνει την έξοδο.

Το 1-1 παρέμενε με την ΑΕΚ στο 105′ να χάνει μοναδική ευκαιρία για το δεύτερο γκολ με τον Πόνσε να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση, να σουτάρει, αλλά τον Ρόουζ να τον ανακόπτει με την Ένωση να φωνάζει για χέρι-πέναλτι με VAR και Νταμπάνοβιτς να δείχνουν «παίζετε». Μία φάση που σίγουρα σηκώνει συζήτηση, όπως φαίνεται και στο ριπλέι.

Με την έναρξη του β’ μέρους της παράτασης ο Αλμέιδα έβγαλε τον κουρασμένο, Γκατσίνοβιτς βάζοντας στη θέση του τον Φαν Βέερτ με τον Αραούχο να περνά στον άξονα. Η Ένωση ήταν πιο δραστήρια απέναντι σε έναν Άρη που έψαχνε τη στιγμή είτε με στατική φάση είτε με βαθιές μπαλιές. Το 1-1, όμως, παρέμενε και έμελλε να μην αλλάξει με το ματς να οδηγείται στη ρωσική ρουλέτα των πέναλτι.

Ο Άρης ξεκίνησε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φαμπιάνο, με την ΑΕΚ να μην απαντά έπειτα από κακοεκτελεσμένο πέναλτι του επί 120 λεπτά αρχοντικού, Βίντα. Ο Άρης με τον Μορόν έκανε το 2-0.

Ο Φαν Βέερτ μείωσε για την ΑΕΚ σε 2-1 με τον Άρη να βλέπει τον Φετφατζίδη να σουτάρει ψηλά άουτ και την Ένωση, πλέον, να έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Πόνσε ανέλαβε την ευθύνη και δεν τα κατάφερε με τον Κουέστα να τον νικά σπαταλώντας τεράστια ευκαιρία. Έτσι ο Νταρίντα δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη κάνοντας το 3-1. Ο Πινέδα μείωσε σε 3-2 και πλέον η μάχη Βερστράτε-Αθανασιάδη έκρινε την πρόκριση. Και έτσι έγινε, ο Άρης με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι έπαιρνε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Ο Νίκολα Νταμπάνοβιτς (Μαυροβούνιο) βαρύνεται για τη φάση που ζήτησε πέναλτι η ΑΕΚ.

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς (38′ λ.τρ. Ρόουζ), Μοντόγια (105′ Φεράρι), Τζούρασεκ (90+1′ Βερστράτε), Ντουκουρέ (52′ Ζαμόρα), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (53′ Φετφατζίδης), Μορόν.
ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (62′ Πήλιος), Βίντα, Μήτογλου, Ρότα (74′ Αραούχο), Γιόνσον, Άμραμπατ (83′ Πισάρο), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (105′ Φαν Βέερτ), Μάνταλος (83′ Φερνάντες), Τσούμπερ (74′ Πόνσε).