Ο Άρης πήρε το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο βόλεϊ γυναικών 3-2

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι ο Άρης επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ στο τάι μπρέικ και διατηρήθηκε μόνος, πρώτος και αήττητος στην Volleyleague γυναικών!

Ο Παναθηναϊκός πήρε εύκολα το πρώτο σετ, έχοντας από το ξεκίνημά του σταθερό προβάδισμα (3-6, 5-9, 7-13 και 16-20), με την Χαντάβα να το τελειώνει με ωραία προσπάθεια (18-25).

Από εκεί και πέρα ακολούθησε… ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να έχουν την Σουάν σε πολύ καλή ημέρα και να φτάνουν παρά την εξίσου καλή απόδοση της Στεπανένκο στην κατάκτηση του σετ, με 25-22, με μπλοκ της Τσομπανίδου.

Στο τρίτο σετ, ο Άρης έκανε τεράστια ανατροπή από 1-5 και 8-11, για να ακολουθήσει η… αντεπίθεση που έφτασε στο 18-18. Ο Παναθηναϊκός πήρε εκ νέου το προβάδισμα και έφτασε στο 20-24 για να χάσει με εντυπωσιακό σερί 6-0!

Ο τραυματισμός της Τσομπανίδου επισκίασε το τέταρτο σετ, στο οποίο η ομάδα του Αποστολου Οικονόμου διατήρησε μια σταθερότερη απόδοση, με αποτέλεσμα να έρθει τελικά το 19-25 και το 2-2 στα σετ…

Για να πάμε στην ψυχοφθόρα διαδικασία του τάι μπρέικ, όπου ο Παναθηναϊκός επέδειξε ξανά τάσεις αυτοχειρίας, καθώς παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-8 το γύρισε σε 11-12.

Ωστόσο, οι παίκτριες του Γιάννη Τσαϊρέλη δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και, με δύο σερί επιθέσεις της Έβανς, έναν «άσο» της Γαϊτανίδου και μπλοκ της Κουτσιούκη έδωσαν την μεγάλη νίκη στον Άρη με 15-12.

Τα σετ: 18-25, 25-22, 26-24, 19-25, 15-12.