Ο… αριστερός μπακ Πινέδα που έφθασε τα 11 γκολ

Sports Παρασκήνια

Δεν είναι ξεχωριστή η σεζόν για την ΑΕΚ, με κριτήριο τον αριθμό των μεταγραφών που έκανε. Κάθε χρόνο η Ένωση έπαιρνε πολλούς παίκτες, ακόμη και ποιοτικούς αλλά δεν… έβγαιναν. Εκεί είναι το μυστικό. Ο Αλμέιδα ζητά στοχευμένες μεταγραφές με παίκτες πολυσύνθετους που μπορούν να υπηρετήσουν το σύστημά του. Η ΑΕΚ παίρνει πλέον ποδοσφαιριστές που… βγάζουν τα λεφτά τους.

Στην περίπτωση του Ορμπελίν Πινέδα, η Ένωση έκανε την υπέρβαση. Ο Μεξικανός δικαιώνει τόσο τον Ματίας Αλμέιδα που ήθελε όσο τίποτε άλλο αρχικά να τον φέρει στην ΑΕΚ και εν συνεχεία να τον κρατήσει στην Ελλάδα, όσο και τον Δημήτρη Μελισσανίδη που έκανε το παν για να αγοράσει τα δικαιώματά του από την Θέλτα (με 6,5 εκατ. ευρώ) και τον διατήρησε στο ρόστερ.

Ο Πινέδα δεν αποτέλεσε μόνο τον σκόρερ του νικητήριου τέρματος, στη νίκη της «Ένωσης» επί του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο (1-2), αλλά παράλληλα έδειξε πως μπορεί να προσφέρει σε μία ακόμη θέση, αυτή του αριστερού μπακ.

Στα τελευταία 20 λεπτά του ντέρμπι κλήθηκε να αγωνιστεί στη θέση του Ιρανού Μιλάντ Μοχαμάντι και τα πήγε περίφημα, αφού ανταποκρίθηκε ανασταλτικά, κράτησε την μπάλα και έβγαλε αρκετές φορές την ομάδα του στην επίθεση.

Ο 27χρονος άσος είχε χρησιμοποιηθεί ως τώρα με τη φανέλα της ΑΕΚ ως κεντρικό χαφ, ως αριστερό εξτρέμ, ως επιτελικό χαφ και ως δεύτερος επιθετικός, ως δεξιό χαφ, ενώ είχε παίξει μέχρι και δεξί μπακ (στον τελικό Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ μετά την αποβολή του Ρότα και όχι μόνο). Πλέον έγινε και αριστερό μπακ. Στη Λεωφόρο ο Πινέδα έφθασε τα 11 γκολ με την ΑΕΚ σε 51 εμφανίσεις, ενώ έχει ακόμη και 4 ασίστ. Μάλιστα, έφτασε τα τρία γκολ απέναντι στον Παναθηναϊκό, αφού είχε σκοράρει στην ήττα με 2-1 και τη νίκη με 1-0 την περασμένη σεζόν για την κανονική περίοδο.