Ο Αστέρας με επική ανατροπή 3-2 τον Άρη

Η ομάδα της Τρίπολης βρέθηκε πίσω στο σκορ 0-2 στο 14΄, αλλά με σούπερ Μουνάφο έφερε τα πάνω κάτω

Ο Αστέρας του Μίλαν Ράσταβατς μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ 2-0, αλλά με επική ανατροπή νίκησε 3-2 τον Άρη

Συγκλονιστικό ματς έκανε ο Μουνάφο που πέτυχε το γκολ της νίκης, βρίσκοντας δίχτυα για πρώτη φορά μετά τις 4 Ιανουαρίου του 2023 (απέναντι στη Λαμία στο 3-0), με τον Μιριτέλο να σημειώνει τα δυο πρώτα γκολ που έφεραν το ματς στα ίσα.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου για δεύτερο σερί ματς προηγήθηκε, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να νικήσει, βλέποντας τους Αρκάδες να την πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής, αφού βρίσκονται πλέον στο -1.
Τέταρτη νίκη στα πέντε τελευταία ματς για τους «κιτρινομπλέ», όπου φιλοξενούνται από τον ΠΑΣ στα Γιάννινα την Κυριακή. Τρίτη απώλεια στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια για τους «κίτρινους», οι οποίοι είναι αναγκασμένοι να στραφούν στο ντέρμπι της πόλης με τον ΠΑΟΚ στο «Κλεάνθης Βικελίδης».
Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι άνηκε στον Αστέρα, με τον Μουνάφο λίγο έξω από την περιοχή να κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ μόλις στο 2’. Στο 7ο λεπτό ο διαιτητής Ευαγγέλου έδειξε την άσπρη βούλα μετά από πέσιμο του Ζαμόρα στη μικρή περιοχή, με τον Χουχούμη να τον πιέζει αλλά να μην φαίνεται ωστόσο καθαρά αν υπήρχε επαφή. Ένα λεπτό αργότερα ο Μορόν εκτέλεσε εύστοχα από τα 11 βήματα γράφοντας το 0-1.

Τα λάθη στην άμυνα των Αρκάδων συνεχίστηκαν και συγκεκριμένα του Διαμαντή Χουχούμη, ο οποίος στο 14’ άφησε… ανενόχλητο τον Ζαμόρα να γυρίσει στον Σουλεϊμάνοφ ο οποίος έκανε το 0-2 για τον Άρη.

Στη συνέχεια ο Αστέρας πήρε μέτρα στο γήπεδο και άγγιξε το γκολ. Μάλιστα η ευκαιρία του 40ου λεπτού, βάζει υποψηφιότητα για τη μεγαλύτερη χαμένη στη σεζόν, όταν ο Καρμόνα έκανε φοβερή ατομική ενέργεια και έδωσε έτοιμο γκολ στον Κρέσπι, με τον Ισπανό σε κενή εστία να μην μπορεί να σκοράρει!
Τελικά, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς δικαιώθηκε για την εικόνα και την προσπάθειά της, αφού κέρδισε πέναλτι στο 45’, όταν ο Ζουγλής γύρισε την μπάλα και ο Καλτσάς τσίμπησε προ του Μοντόγια, ο οποίος τον ανέτρεψε. Ο Μιριτέλο ένα λεπτό αργότερα εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα για το 1-2.

Ο Αστέρας Τρίπολης στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε πιο ορεξάτος στο χορτάρι και κυριάρχησε για μεγάλο διάστημα. Στο 50’ ο Μουνάφο έκανε τη σέντρα, ο Κρέσπι την κεφαλιά-πάσα και ο Μιριτέλο με κεφαλιά εξ επαφής εκτέλεσε τον Κουέστα για το 2-2. Ένα γκολ το οποίο ελέγχθηκε, αλλά ο Οντουμπάτζο κάλυπτε τον Αργεντινό φορ των γηπεδούχων και έτσι μέτρησε κανονικά.
Οι Αρκάδες πήραν ψυχολογία και μπόλικα μέτρα στο γήπεδο, με αποτέλεσμα να πιέσουν και να καταφέρουν να κάνουν την απίθανη ανατροπή. Ο Ζουγλής εκμεταλλεύθηκε το τραγικό λάθος του Ζουλ, έκλεψε κι έδωσε στον Μουνάφο ο οποίος σε κενή εστία σκόραρε για το 3-2!

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Άκη Μάντζιου πίεζε να βρει το γκολ της ισοφάρισης χωρίς να τα καταφέρει.

Μπόλικη δουλειά για τον Ευαγγέλου. Δεν φάνηκε καθαρά ούτε από τα ριπλέι αν υπάρχει παράβαση στο πέναλτι που κερδίζει στο 7’ ο Ζαμόρα από τον Χουχούμη, ενώ σωστά δείχνει ο Έλληνας ρέφερι την άσπρη βούλα στην ανατροπή του Καλτσά από τον Μοντόγια. Το γκολ του Μιριτέλο είναι έγκυρο, αφού καλύπτεται από τον Οντουμπάτζο και μετράει σωστά μετά τον έλεγχο του VAR, ενώ σωστή είναι και η απόφαση στο 3-2 του Μουνάφο, αφού ο Ζουγλής δεν έχει κάνει φάουλ στον Ζουλ στο κλέψιμο που κάνει.
Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Τζουκάνοβιτς, Καστάνο, Χουχούμης, Μουνάφο (Βαλιέντε 90+1′)πσα, Γκος (Αλάγκμπε 74′), Καλτσάς, Κρεσπί (Χριστόπουλος 90+1′), Ζουγλής (Σίτο 75′), Μιριτέλο (Μάντζης 83′).

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια (Φεράρι 83′), Πάρντο (Ρουπ 83′), Ζουλ (Σαβέριο 67′), Σουλεϊμάνοφ, Παναγίδης (Μενέντες 46′), Σαμόρα, Μορόν.