Ο Αστέρας «πάγωσε» τον Παναθηναϊκό στην «Λεωφόρο»

Ό,τι δεν έγινε σε 90 λεπτά στην «Λεωφόρο Αλεξάνδρας» έγινε στο τέλος του παιχνιδιού, όπου ο Αστέρας Τρίπολης πήρε ένα τεράστιο «διπλό» (0-1) από τον Παναθηναϊκό.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν την κακή παράδοση που έχουν με την ομάδα της Τρίπολης την οποία δεν έχουν καταφέρει να κερδίσουν στα τελευταία εφτά  παιχνίδια.

Τέταρτο σερί «τρίποντο» για την ομάδα της Αρκαδίας μέσα στο 2022, που ανέβηκε πλέον στην 5η θέση και είναι στο -1 από τους «πράσινους», έχοντας πλεονέκτημα και σε περίπτωση ισοβαθμίας (δύο νίκες). Δεύτερη εντός έδρας ήττα για τον Παναθηναϊκό, που δεν έπιασε τα στάνταρντς του τελευταίου διμήνου.

Στην «Λεωφόρο» έγινε ένα μέτριο ματς για 80 λεπτά χωρίς μεγάλες συγκινήσεις στις εστίες των δυο αντιπάλων.

Ο Αστέρας κλείστηκε για να περιορίσει τους διαδρόμους και ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς φάσεις αφού ήταν προβλέψιμος, δεν φάνηκε να έχει εμπνεύσεις στο παιχνίδι του και παίκτες για να κερδίσει τον αντίπαλό του.

Όλα έγιναν στο τέλος…

Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε μπλοκαρισμένος στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου, αδυνατώντας να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Τσιφτσή.

Η αποβολή του Μουνάφο στο 74’ έδωσε την ευκαιρία στους «πράσινους» να αυξήσουν την πίεσή του, χάνοντας μία καλή στιγμή με τον Σάντσες στο 80’ (σουτ άουτ). Όμως στο 82’ ο Σιδηρόπουλος έπειτα από υπόδειξη και του VAR έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σάντσες στον Ριέρα και ο Μπαράλες από τα έντεκα μέτρα ευστόχησε στο 84’, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας του Μπρινιόλι κι έκανε το 1-0 για τον Αστέρα.Στο 87’ από σέντρα του Χουάνκαρ, ο Σάντσες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 90’ ακυρώθηκε με υπόδειξη του VAR το γκολ του Αϊτόρ, ως οφσάιντ και το παιχνίδι τέλειωσε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια μεγάλη νίκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (46’ Σάντσες), Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Αλεξανδρόπουλος (65’ Βιτάλ), Μαουρίσιο (87’ Λούντκβιστ), Αϊτόρ, Παλάσιος (76’ Ιωαννίδης), Καρλίτος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Ατιένθα, Χριστόπουλος, Τασουλής (73’ Άλβαρες), Βαλιέντε, Μουνάφο, Κρεσπί, Καπίγια (66’ Ριέρα), Λέο Τιλίκα (89’ Ιγκλέσιας), Σονί (73’ Μπαράλες).