Ο Δουβίκας έστειλε τη Θέλτα στα προημιτελικά του κυπέλλου

Πέτυχε δυο γκολ στο 1-3 επί της Βαλένθια

Μεγάλη βραδιά για τον Τάσο Δουβίκα, ο οποίος με 6 γκολ είναι πρώτος σκόρερ του φετινού Copa Del  Rey μαζί με τον Άσιερ Βιγιαλίμπρε της Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε δύο φορές στο «Μεστάγια» και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη με 1-3 για την Θέλτα επί της Βαλένθια, που την στέλνει στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Ο Ντε Λα Τόρε άνοιξε από νωρίς το σκορ για την ομάδα του Βίγκο (13’), ενώ ο Δουβίκας με πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα της  ομάδας του πέντε λεπτά αργότερα.

Η Βαλένθια μείωσε κι αυτή από τα 11 βήματα με τον Πεπέλου  (29’), όμως ο Δουβίκας έδωσε την χαριστική βολή με υπέροχη κεφαλιά στο 80ό λεπτό κάνοντας το 1-3, στην πιο ηχηρή του εμφάνιση επί ισπανικού εδάφους με την φανέλα της Θέλτα.