Ο Φαμπιάνο γλύτωσε τον Άρη από το μπλόκο του Γκαρσία

Ο Άρης επιτέθηκε πραγματικά μετά το 80′ και προσπάθησε με ένταση να φτάσει στη νίκη επί του Πανσερραϊκού, φτάνοντας στη λύτρωση στο ματς με τον Πανσερραϊκό στο 90’+7′ με κεφαλιά του Φαμπιάνο. Αυτός που πήρε κει τον τίτλο του mvp από τον ηρωικό Χοβάν που είχε πιάσει τα άπιαστα στα τελευταία λεπτά. Και έγραψε το 1-0 για μια νίκη τεράστιας σημασίας για τον Άρη την ώρα που ήταν έτοιμος για τρίτη στη σειρά αποτυχία.

Οι Θεσσαλονικείς έκαναν στο τέλος μαζική προσπάθεια νίκης αλλά ο Αντριάν Χοβάν έκανε τρομερή εμφάνιση και κρατούσε την ομάδα του δικαιώνοντας και την εξαιρετική τακτική του Πάμπλο Γκαρσία. Όμως ήρθε στην τελευταία φάση ο Φαμπιάνο για να τον λυγίσει.

Ο Άρης άρχισε επιθετικά και είχε ευκαιρία με τον Μορόν στο 12’, αλλά ο Πανσερραϊκός ισορρόπησε και είχε φάση με τον Χατζηστραβό στο 22’ με τον Κουέστα να αντιδρά σωστά. Ο Μενέντες στο 28’ μέσα από την περιοχή έκανε κακό σουτ, σε μία από τις λίγες φάσεις στο πρώτο ημίωρο παρά την πρωτοβουλία των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι είχαν επικίνδυνες επιθέσεις με Δεληγιαννίδη και Μούργο στο 33’ (στη δεύτερη έκοψε σωτήρια ο Βερστράτε). Τεράστια ευκαιρία είχε ο Σουλεϊμάνοφ στο 38′ καθώς ξέφυγε εκπληκτικά στο χώρο, αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά. Ενώ το αριστερό σουτ του Ρώσου στις καθυστερήσεις έφυγε κι αυτό άουτ. Σε ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς ρυθμό, με τον Άρη να έχει την κατοχή και τις Σέρρες να έχουν σωστή τακτική. Ο Μάντζιος και οι άνθρωποι του Άρη διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάση στο 45′ σε μαρκάρισμα του Στάικου στον Πάρντο, ζητώντας αποβολή του παίκτη του Πανσερραϊκού. Ο τεχνικός του Άρη είδε κίτρινη από τον Περράκη στην ανάπαυλα.

Με ευκαιρία από γυριστό σουτ του Άλεξιτς άρχισε το δεύτερο μέρος, ενώ ο Γκαρσία με την αλλαγή που έκανε έφερε τον Πηλέα αριστερό μπακ και τον Μασκανάκη στην επίθεση. Και κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία και για τον Πάμπλο Γκαρσία στο 54′. Ο Άρης είχε μεγάλα ποσοστά κατοχής αλλά όχι ευκαιρίες και ο Μάντζιος άρχισε να αλλάζει παίκτες πίσω από τον Μορόν, όπως και δεξί μπακ. Την ώρα που ο Γκαρσία έκανε δικές του κινήσεις για να φρεσκάρει την ομάδα του. Στο 70′ ο Ζαμόρα είχε τελική μόλις μπήκε, αλλά το σουτ μπλόκαρε ο Χοβάν.

Προς το τέλος του αγώνα ο Γκαρσία έπαιξε με τρεις καθαρούς χαφ για να περιορίσει κι άλλο τον Άρη, ενώ στο 79′ ο Κουέστα πρόλαβε να μπλοκάρει το γύρισμα του Στάικου πριν φτάσει η μπάλα στην μικρή περιοχή στον Μασκανάκη.

Στη συνέχεια άρχισε η φουλ επίθεση του Άρη: Μεγάλη απόκρουση έκανε στο 80′ ο Χοβάν σε δυνατό σουτ του Μορόν, στο 82′ πάλι ο Ισπανός νικήθηκε από τον Χοβάν και στη συνέχεια (83′) το δοκάρι από τον Μορόν με τον Χοβάν να βρίσκει για λίγο την μπάλα. Ενώ από κοντά στο 84΄ο Ζαμόρα από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 88′ ο Χοβάν απέκρουσε το σουτ του Παναγίδη, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων το σουτ του Φαμπιάνο έφυγε λίγο άουτ. Ο Χοβάν έκανε μεγάλη επέμβαση και στο 95′ σε σουτ του Σουλείμάνοφ. Για να έρθει το γκολ από εκτέλεση κόρνερ με την κεφαλιά του Φαμπιάνο στη γωνία του Χοβάν.

Άρης: Κουέστα, Μοντόγια (59′ Οντουμπάτζο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Βερστρατε, Τζούρασεκ (59′ Νταρίντα), Πάρντο (66′ Ζαμόρα). Σουλεϊμάνοφ, Μενέντες (59′ Παναγίδης), Μορόν

Πανσερραϊκός: Χόβαν, Αυλωνίτης, Μπέργκστρεμ, Πεταυράκης (46′ Μασκανάκης), Δεληγιαννίδης, Πηλέας, Στάικος, Μορέιρα (86′ Θυμιάνης), Χατζηστραβός (65′ Σοφιανός), Μούργος (78′ Ουεντραόγκο), Άλεξιτς (86′ Γούλερι)