O Μαντσίνι έδωσε στο 95΄ φιλί της ζωής στον Παναθηναϊκό στην ήττα 2-1 από την Μπράγκα

Στο καυτό ΟΑΚΑ το «τριφύλλι» βλέπει πρόκριση στους ομίλους του Champions League

Φιλί της ζωής έδωσε ο Μαντσίνι στο 95′ στον Παναθηναϊκό, μείωσε σε 2-1 απέναντι στην Μπράγκα και πλέον στη ρεβάνς στο καυτό ΟΑΚΑ έχει το δικαίωμα να ονειρεύεται την ανατροπή και την πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Οι πράσινοι ήταν πολύ καλοί στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πλήρωσαν τα λάθη τους και την απίστευτη αστοχία του Σπόραρ όταν σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Παναθηναϊκός με το καλημέρα πίεσε ψηλά, «έτρεξε» την μπάλα και μόλις στο 2’ κατέγραψε την πρώτη του πολύ μεγάλη ευκαιρία… Από φάουλ του Βιλένα με πάσα προς τον Ρούμπεν και σέντρα του Ισπανού μέσου στο δεύτερο δοκάρι, ο αμαρκάριστος Μάγκνουσον πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι!

Ενδεικτική του καλού ξεκινήματος των «πράσινων» ήταν και η φάση του 7’, όπου ο Μαντσίνι ναι μεν υποδείχτηκε οφσάιντ, αλλά τροφοδοτήθηκε ωραία από τον Γεντβάι και με ακόμα πιο ωραία κίνηση και εκτέλεση, πρόλαβε να στείλει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Ματέους.

Η Μπράγκα δυσκολεύθηκε πολύ όχι να γίνει απειλητική αλλά ακόμα και να πατήσει στην περιοχή του Μπρινιόλι, με τον Βαγιαννίδη να αποδεικνύεται επαρκής τόσο μπροστά όσο και πίσω σε όλο αυτό το διάστημα.

Την πρώτη φορά που το έκανε αυτό, δε, στο 16ο λεπτό, ο Τσβάιερ καταλόγισε πέναλτι σε υποτιθέμενη ανατροπή του νεαρού αμυντικού στον Μπρούμα. Ωστόσο, με την παρέμβαση του VAR, ο Γερμανός ρέφερι άλλαξε απόφαση και καταλόγισε επιθετικό φάουλ.

Με τον ρυθμό παράλληλα να πέφτει από εκείνο το σημείο και μετά, αλλά τον Παναθηναϊκό να είναι εκείνος που είχε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού.

Σε προσπάθεια του Βαγιαννίδη, ο Παλάσιος πήρε την κόντρα και βγήκε απέναντι από τον Ματέους, πλάγια και δεξιά της περιοχής. Ωστόσο, το σουτ του Αργεντινού εξτρέμ ήταν αδύναμο και πάνω στον Ματέους, που μπλόκαρε.

Η είσοδος του Αντρέ Όρτα στο ματς, αντί του τραυματία Μουσράτι, στο 36’, βελτίωσε την εικόνα της πορτογαλικής ομάδας, η οποία επισκέφτηκε μέχρι την ανάπαυλα τα αντίπαλα καρέ τρεις φορές, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

Οι κεφαλιές των Μπρούμα και Φόντε στο 42’ και στο 44’ κατέληξαν στην αγκαλιά του Μπρινιόλι και εκτός γηπέδου, αντίστοιχα, ενώ από ωραία συνεργασία και τελική προσπάθεια του Αντρέ Όρτα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ρούμπεν βρήκε την μπάλα στέλνοντας την σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η Μπράγκα εκείνη που έφτασε με το… καλημέρα «μια ανάσα» από το γκολ, στην πρώτη της πραγματική ευκαιρία στο ματς, στο 48’. Από σέντρα του Μαρίν στο πρώτο δοκάρι, ο Ρουίθ πλάσαρε στην κίνηση αναγκάζοντας τον Μπρινιόλι να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Το δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων στην επανάληψη επιβεβαιώθηκε τρία λεπτά μετά, όταν έγινε και το 1-0. Με τον συνδυασμό των Μπρούμα και Αντρέ Όρτα από αριστερά και το συρτό σουτ του Ρουίθ να καταλήγει στα δίχτυα του Μπρινιόλι!

Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε εκ νέου την κατάσταση. Προειδοποίησε με την κεφαλιά του Παλάσιος στο 57’ και σπατάλησε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει πέντε λεπτά μετά…

Ο Μαντσίνι έφυγε στην κόντρα, πέρασε ωραία τον Φόντε, μπήκε στην περιοχή και γύρισε τη μπάλα στον επερχόμενο Σπόραρ, ο οποίος σε κενή εστία έκανε κακό τελείωμα, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το δοκάρι!

Ο Γιοβάνοβιτς τον αντικατέστησε στο επόμενο λεπτό με τον Ιωαννίδη κι έριξε στη μάχη επίσης τον Μπερνάρ αντί του Τζούρισιτς.

Σαν να μην έφτανε αυτό κι αντί να γίνει το 1-1, στο 74’ η Μπράγκα κατάφερε κόντρα στη ροή του αγώνα να πετύχει και δεύτερο γκολ με τον Ντιάλο να εκμεταλλεύεται ολιγωρία της πράσινης άμυνας και μετά τη δεύτερη ασίστ του Ρ. Όρτα να στέλνει τη μπάλα στον ουρανό των διχτυών του Μπρινιόλι (2-0)!

Ο Μπρινιόλι στο 94’ έσωσε τον Παναθηναϊκό σε γρήγορη αντεπίθεση της Μπράγκα και στο 95’ ο εκπληκτικός απόψε Ντάνιελ Μαντσίνι, νίκησε τον Ματέους και διαμόρφωσε το 2-1!

Ο Παναθηναϊκός το άξιζε, το κυνήγησε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και κατάφερε να μείνει ολοζώντανος για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, για πρώτη φορά από τη σεζόν 2010/11.

Ο Γερμανός Φέλιξ Σβάιερ έκανε μεγάλο λάθος με τον καταλογισμό του ανύπαρκτου πέναλτι στο 16’ που διόρθωσε μέσω του VAR.

Μπράγκα (Αρτούρ Ζόρζε): Ματέους, Γκόμες, Φόντε, Νιακατέ, Μαρίν, Μουσράτι (36′ Αντρέ Όρτα), Καρβάλιο, Μπρούμα (86′ Κάστρο), Πίτσι (66′ Τζαλο), Ρικάρντο Όρτα (86′ Λόπες), Ρουίθ.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν (82′ Αράο), Βιλένα (76′ Τσέριν), Παλάσιος (76′ Αϊτόρ), Τζούριτσιτς (65′ Μπερνάρ), Μαντσίνι, Σπόραρ (65′ Ιωαννίδης).