Ο Μλαντένοβιτς στο 95΄ λύτρωσε τον Παναθηναϊκό 2-0 στο Περιστέρι

Ο Ατρόμητος κάθισε στο 2-1 του πρώτου αγώνα και την πάτησε

Ο Μλαντένοβιτς λύτρωσε τον Παναθηναϊκό στο 95΄ του αγώνα ρεβάνς με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, καθώς με κεφαλιά πέτυχε το 0-2 κι έδωσε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Εκεί οι πράσινοι θ’ αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ σε διπλά παιχνίδια.

Το τριφύλλι ήταν κλάσεις ανώτερο των γηπεδούχων, άνοιξε το σκορ με τον εξαιρετικό Πέρεθ στο 37’ και πίεσε τον Ατρόμητο που είχε παρακαταθήκη τη νίκη του 2-1 στο πρώτο ματς. Και κει που όλα έδειχναν πως η πρόκριση θα κριθεί στην παράταση ήρθε ο Μλαντένοβιτς να πετύχει το χρυσό γκολ λίγο πριν το τελικό σφύριγμα του Ευαγγέλου.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε το ρόλο του αφεντικού, μέσω της κυκλοφορίας της μπάλας που ήταν μονίμως από τη μεσαία γραμμή των πράσινων μέχρι το αμυντικό τρίτο του Ατρόμητου. Είναι χαρακτηριστικό ότι η κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο ήταν 71%-29% για το τριφύλλι και οι τελικές επτά έναντι μίας των γηπεδούχων.

Ο Ατρόμητος επέλεξε να παραταχθεί με πεντάδα στα μετόπισθεν και μεγάλη έμφαση στο να μην δώσει χώρους στον Παναθηναϊκό για κάθετο παιχνίδι. Παρά ταύτα, οι πράσινοι ήταν κυρίαρχοι στο χορτάρι και χάρη στις εκτελέσεις των στατικών φάσεων του Μπακασέτα φάνηκαν ιδιαίτερα απειλητικοί.

Η πρώτη δημιουργήθηκε στο 5’ με τον Μπακασέτα να εκτελεί φάουλ από πλάγια δεξιά και τον Πέρεθ να πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Ο Ατρόμητος, στη μοναδική του επικίνδυνη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο, είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον με τον Βαλένσια να βγάζει σέντρα από δεξιά προς τον αμαρκάριστο Αντζιέλσκι που σούταρε πάνω στον συμπαίκτη του Βρακά.

Η μπάλα ήταν συνέχεια στην περιοχή του Ατρόμητου και στο 37’ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα. Ο Μπακασέτας εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Κώτσιρας γύρισε τη μπάλα προς τον Ακαϊντίν, αυτός έστρωσε με το κεφάλι στον Πέρεθ και ο Ισπανός μέσος με «ξερό» σουτ την έστειλε στα δίχτυα (0-1).

Το γκολ του Πέρεθ αύξησε την ορμή του Παναθηναϊκού που μέχρι την ανάπαυλα των ημιχρόνων δημιούργησε τέσσερις υποσχόμενες ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά του. Στο 38’ μετά από ατομική ενέργεια και σέντρα του Μπερνάρ από αριστερά, ο Ντε Μποκ με κεφαλιά προ του Γερεμέγεφ έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 39’, ξανά ο Μπερνάρ, έδωσε ωραία στα αριστερά του στον Μλαντένοβιτς, που έβγαλε παράλληλη σέντρα, αλλά η προβολή του Μπακασέτα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα απ’ το δοκάρι.  Στο 45 ο Μπακασέτας έδωσε στο χώρο στον Παλάσιος που έβγαλε τη σέντρα προς τον Γερεμέγεφ, όμως ο Ασεβέδο έκανε σωτήριο τάκλιν παραχωρώντας κόρνερ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης και από κόρνερ του Μπακασέτα, ο Ακαϊντίν με καρφωτή κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε μία ανάσα από το δεύτερο γκολ στο 57’, όταν ο Μλαντένοβιτς μπήκε στην περιοχή από αριστερά και γύρισε ιδανικά τη μπάλα στον Μπακασέτα που έδωσε ύψος στη μπάλα και αυτή πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

Το ίδιο συνέβη και στο 60’ με τον Γερεμέγεφ να βγάζει με τακουνάκι τον Τσέριν τετ α τετ με τον Τσιντώντα, αλλά το πλασέ του Σλοβένου ήταν πάνω στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στο 62’ ο Γερεμέγεφ έστειλε τη μπάλα στο «παράθυρο» της εστίας του Τσιντώντα όμως ο επιθετικός του Παναθηναϊκού ήταν σε θέση οφ σάιντ.

Στο 74’, από μπαλιά του Πέρεθ, ο Παλάσιος γύρισε τη μπάλα στον Γερεμέγεφ που σούταρε πάνω στον Τσιντώντα, με τον δεύτερο βοηθό να καταλογίζει οφ σάιντ που όμως δεν υπήρχε.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μλαντένοβιτς εκτέλεσε φάουλ με… στρώσιμο στον Μπακασέτα που σούταρε άουτ (76’).

Στο 82’ ο Ασεβέδο πήγε καροτσάκι τον Γερεμέγεφ και τον έριξε στο χορτάρι, σε εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, αλλά ο VAR δεν θεώρησε ότι υπάρχει κάτι μεμπτό.

Φθάσαμε στο 90+5’, όταν ο Μπερνάρ έσκαψε τη μπάλα προς τον Μλαντένοβιτς που με εκπληκτική κεφαλιά «κρέμασε» τον Τσιντώντα και διαμόρφωσε το 0-2 για τον Παναθηναϊκό!

Με πολλά λάθη η διαιτησία του Ευαγγέλου. Βαρύνεται κυρίως γιατί δεν καταλόγισε  πέναλτι στη φάση του 82’, όταν ο Ασεβέδο πήρε αγκαλιά και έριξε στο χορτάρι τον Γερεμέγεφ σε εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, με το VAR να ελέγχει και να μην βλέπει παράβαση.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ιλιτς / 5-4-1): Τσιντώντας, Κιβρακίδης (86’ Πομώνης), Τσακμάκης, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Αθανασίου, Βαλένσια, Κούντε (90’ Φριντζόνσον), Γκονζάλεθ (86’ Ερλινγκμαρκ), Βρακάς (67’ Ρομπάιγ), Ανγκέλσκι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ / 4-3-3): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ακαϊντίν, Ούγκο, Μλαντένοβιτς, Τσέριν, Πέρεθ, Μπακασέτας (99’ Βιλένα), Παλάσιος (96’ Γέντβαϊ), Γερεμέγεφ (90’ Τζούριτσιτς), Μπερνάρ.