Ο Ντέλετιτς εκτέλεσε στο 94΄ τον Παναιτωλικό και ο Αστέρας πήρε τη νίκη 2-1

Ο Παναιτωλικός είχε δύο δοκάρια, έδειξε πως μπορούσε να κοντράρει τον Αστέρα στην Τρίπολη, αλλά ο Ντέλετιτς είπε την τελευταία λέξη και χάρισε τους τρεις βαθμούς 2-1 στους Αρκάδες.

Ο Μίλος Ντέλετιτς, στο ντεμπούτο του στην ομάδα της Αρκαδίας, την πήρε από το χέρι και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά της έδωσε και τη νίκη απέναντι στον Παναιτωλικό.

Η ομάδα του Αγρινίου πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, είχε δύο δοκάρια, το δεύτερο ένα λεπτό πριν από το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό σκορ και στο τέλος έμεινε με την πίκρα της ήττας και της χαμένης ευκαιρίας να αυξήσει τη διαφορά από τον ουραγό Πανιώνιο στους πέντε βαθμούς.

Οι Αρκάδες διατήρησαν την παράδοση που τους θέλει αήττητους για 8ο σερί παιχνίδι κόντρα στον Παναιτωλικό.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα αν και αμφότερες θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει σε ένα 45λεπτο όπου οι γηπεδούχοι είχαν τις περισσότερες τελικές (6-5) αλλά οι φιλοξενούμενοι την κατοχή (44-56%). Γενικά, πάντως, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο.

Ο Αστέρας άγγιξε το γκολ στο 9ο λεπτό με την κεφαλιά του Μπαράλες αλλά κυρίως στο 36΄με την κεφαλιά του Κρέσπι που ο Φερνάντες απέκρουσε και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να έχουν τη δεύτερη χειρότερη επίθεση στο πρωτάθλημα, έπειτα από αυτήν του Πανιωνίου, αλλά για ακόμη μια φορά παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και αν ο Ντάουντα στο 29’ ήταν πιο προσεκτικός στο πλασέ του, θα μπορούσαν να είχε στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο 45λεπτο το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά.

Ο Ευαγγέλου στο 50ο λεπτό έδωσε αυστηρό πέναλτι υπέρ του Αστέρα σε χέρι του Ταχάρ, το οποίο βρισκόταν κοντά στο σώμα του, με τον Μπαράλες να ανοίγει το σκορ από την άσπρη βούλα. Ωστόσο, η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε άμεσα, αφού με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού έφτασαν στην ισοφάριση με αυτογκόλ του Σουάρεθ!

Το ματς όμως δεν έσβησε εκεί. Ο Αστέρας πήρε την κατοχή, πίεσε και έφτιαχνε τη μία φάση μετά την άλλη με τον Φερνάντες να κρατάει όποτε χρειάζεται ανέπαφη την εστία του. Την ίδια ώρα, ο Παναιτωλικός έψαχνε το γκολ στην κόντρα-επίθεση και λίγο έλειψε να παγώσει το «Θ. Κολοκοτρώνης» στο 81’ αλλά ο Ντάουντα είδε το αριστερό δοκάρι να του στερεί το γκολ, έχοντας περάσει πρώτα και τον Παπαδόπουλο. Δέκα λεπτά μετά δε, οι Αγρινιώτες είχαν και δεύτερο δοκάρι με τον Μπαράλες να κάνει γυριστή κεφαλιά προσπαθώντας να διώξει αλλά για καλή του τύχη, η μπάλα βρήκε… σίδερο! Το παιχνίδι έδειχνε πως θα τελειώσει ισόπαλο και οι δύο ομάδες θα πάρουν από έναν βαθμό, όμως ο Ντέλετιτς με άπιαστη κεφαλιά, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Αστέρα Τρίπολης στο ντεμπούτο του!

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μουνάφο (91΄ Χαουρέγκι), Ριέρα (43΄ λ.τρ. Ντέλετιτς), Κρέσπι (75΄ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μαρκ Φερνάντεθ, Μπαράλες.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Φερνάντες, Τζανακάκης, Μαρσιάλ, Σίεστεντ, Κέβιν, Ταχάρ (63΄ Τσιγγάρας), Ντάλσιο, Ρόσα, Ντίας (80΄ Λιάβας), Άλβαρες (73΄ Μουνιέ), Ντάουντα.