Ο Ολυμπιακός 28-24 την ΑΕΚ ισοφάρισε σε 1-1

Την Δευτέρα το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν πολύ καλή αγωνιστική εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και τελικά πανηγύρισαν τη νίκη με 28-24, έχοντας για πρωταγωνιστή τους τον Ολιβιέ Νιοκάς, ο οποίος βρέθηκε σε πολύ καλή βραδιά και ήταν ο πρώτος σκόρερ με 9 γκολ. Η ΑΕΚ αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες και βρέθηκε πίσω μέχρι και με -8 (23-15 και 24-16), προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 24-21 με σερί 5-1, γνωρίζοντας τελικά την ήττα.

Πλέον, οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για την ερχόμενη Δευτέρα (18:00), όπου θα τεθούν αντιμέτωπες στην έδρα της ΑΕΚ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ρογκούλσκι να ανοίγει το σκορ για την ΑΕΚ, πριν ο Νιοκάς ισοφαρίσει με όμορφο γκολ και ο Παπαδιονυσίου βάλει ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους. Με μπροστάρη τον Νιοκάς που έφτασε τα τρία γκολ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά στον τελικό και πήρε προβάδισμα με 4-2, ενώ οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (7-3), με γκολ των Δομπρή και Παπαβασίλη.

Η ΑΕΚ έμεινε χωρίς γκολ για 6,5 λεπτά, όμως μετά από ένα τάιμ άουτ του Αλβανού έδειξε αντίδραση, φτιάχνοντας σερί 4-1 και μειώνοντας σε 8-7, χάρη στο πρώτο γκολ του Μαντάλινιτς στην βραδιά. Με δύο συνεχόμενα γκολ του Μοντόρο, «ερυθρόλευκοι» πέρασαν ξανά μπροστά με +3 (11-8), ο Νιοκάς σκόραρε για πέμπτη φορά στο πρώτο ημίχρονο για το 12-9, ενώ ο Σλαβούλιτσα έδωσε στον Ολυμπιακό το μεγαλύτερο προβάδισμά του στο ματς, διαμορφώνοντας το 15-10 πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, περνώντας μπροστά με 17-11 και 18-12, χάρη σε γκολ των Σλαβούλιτσα και Παπαδόπουλου. Ο Παπαδιονυσίου συνέχισε να αποτελεί την «νούμερο 1» απειλή για την άμυνα των γηπεδούχων, σκοράροντας το πέμπτο του γκολ για το 18-13, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 5-2, παίρνοντας το μέγιστο προβάδισμά του στο ματς (+8, 23-15).

Η Ένωση επιχείρησε την τελική της αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστή τον Λεμός μείωσε σε 25-22, αλλά η ομάδα του Νίκου Γραμματικού διατήρησε την ψυχραιμία της, πανηγυρίζοντας τελικά τη νίκη με 28-24.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-3, 8-6, 10-8, 12-9, 15-10 (ημίχρονο), 17-11, 19-13, 21-14, 24-16, 24-20, 28-24