Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» εύκολα 19-6 τη Ντιναμό Τιφλίδας

Δεύτερη νίκη για τους ερυθρόλευκους στο Champions League

Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» εύκολα 19-6 την αδύναμη Ντιναμό Τιφλίδας στην πρωτεύουσα της Γεωργίας για τη δεύτερη αγωνιστική του Champions League πόλο ανδρών κι έκανε το απόλυτο στην κορυφαία τη τάξει ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.
Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο ματς, αφού προηγήθηκε 5-0. Ο Γενηδουνιάς άνοιξε το σκορ με πέναλτι, με τον Δήμου να κάνει το 5-0. Στα 46’’, ο Λόντσαρ στον παίκτη παραπάνω έκανε το 6-0 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Και τα έξι τέρματα τα σημείωσαν διαφορετικοί παίκτες, οι Νικολαΐδης, Παπαναστασίου και Φουντούλης.
Στη δεύτερη περίοδο, η Ντιναμό ξεκίνησε πιο δυνατά και μείωσε 2-6, όμως οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν 9-2 με τον Φουντούλη, ο οποίος έκανε το 10-3 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.
Με γκολ ξεκίνησε και στο τρίτο οκτάλεπτο η Ντιναμο, μειώνοντας σε 10-4, αλλά ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Γκολ του Νικολαΐδη για το 11-4, ενώ ο Λόντσαρ σκόραρε στον παίκτη παραπάνω για το 12-4, πριν ο Γούβης διαμορφώσει το 13-4 στην ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.
Στην τέταρτη περίοδο, ο Νικολαΐδης έκανε το 14-44 και ο Γκίλλας το 15-4. Η Ντιναμό Τιφλίδας μείωσε σε 15-5, όμως ο Δήμου έκανε το 16-5 κι ο Νικολαΐδης διαμόρφωσε το τελικό 19-6.
Τα οκτάλεπτα: 0-6, 3-4, 1-3, 2-6
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ 2, Γκίλλας 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 4, Γούβης 1, Δερβίσης, Μπούσλιε, Αλαφραγκής 1, Δήμου 2, Νικολαΐδης 4, Παπαναστασίου 3, Ζερδεβάς