Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ στη Μίκρα 18-19 και πέρασε στους τελικούς

Ο Ολυμπιακός πέρασε από τη Μίκρα και προκρίθηκε στους τελικούς τους Handball Premier, καθώς λύγισε τον ΠΑΟΚ (18-19)!

Η ομάδα του Πειραιά πήγε στην Θεσσαλονίκη αποφασισμένη να πάρει τη νίκη και να εξασφαλίσει από σήμερα την παρουσία της στα τελικά και το κατάφερε, παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση στο φινάλε. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» περιμένουν την ΑΕΚ, η οποία αγωνίζεται  απέναντι στον Διομήδη.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 4-2 στο 10’. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 4-5 λίγο αργότερο, ενώ οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει την ομάδα του Πειραία μπροστά στο σκορ με 8-6.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, οι παίκτες του Ολυμπιακού προηγήθηκαν 12-9 στο 35’, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 14-12 στο 45’. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι μετατράπηκε σε θρίλερ, οι Θεσσαλονικείς έκαναν ισοφάρισαν σε 17-17 το 17-14 των φιλοξενούμενων, ενώ πέρασε και μπροστά στο σκορ (18-17). Ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή (18-19), εκμεταλλευόμενος και το χαμένο πέναλτι του ΠΑΟΚ στο 18-18 και παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο τελευταίο λεπτό, πήρε τη νίκη και την πρόκριση στους τελικούς της διοργάνωσης.