Ο Ολυμπιακός πέταξε έξω την Ίντερ 6-5 στα πέναλτι

Προκρίθηκε στους «16» του UEFA Youth League

Την πρόκριση στους «16» του UEFA Youth League πήρε ο Ολυμπιακός που λύγισε με 6-5 στα πέναλτι (μετά το 0-0 του 90λεπτου) την Ίντερ στο Καραϊσκάκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν για δεύτερη φορά στους «16», παρά το γεγονός ότι έπαιζαν με δέκα από το 73’ . Ο Κότσι ήταν ο μοιραίος για την Ίντερ, αφού έχασε το τελευταίο πέναλτι και ενώ νωρίτερα οι Πειραιώτες είχαν κάνει το 6/6.

Την Παρασκευή μαθαίνει αντίπαλο ο Ολυμπιακός, με την κληρωτίδα να έχει σπουδαία ονόματα όπως οι Σίτι, Ζάλτσμπουργκ, Μίλαν!

Στο 19ο λεπτό ο Κότσι έκανε ένα γύρισμα, αλλά ο Σίνα έδιωξε σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης, ο Στάμπιλε πήρε την κοντινή κεφαλιά, αλλά μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού. Στο 32ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι φώναξαν για πέναλτι, όταν ο Κωνσταντίνος Κωστούλας τσίμπησε την μπάλα προ του Ραϊμόντι και έπεσε, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Στο 37’ οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή ευκαιρία για να ανοίξουν στο σκορ, όταν ο Μουζακίτης έκανε ένα ωραίο σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στα σώματα.

Εξαιρετικό το ματς και στο δεύτερο μέρος, όπου ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και στο 49ο λεπτό θα μπορούσε να του δοθεί η ευκαιρία να προηγηθεί, αλλά ο διαιτητής έδειξε «παίζετε» στην ανατροπή του Κουτσογούλα μέσα στην περιοχή από τον Στάμπιλε. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Συλαϊδόπουλου δεν πτοήθηκε, ανέβηκε στο γήπεδο και έφτιαξε τρεις μεγάλες φάσεις να προηγηθεί με τους Κουτσογούλα, Πνευμονίδη και Παπακανέλλο, αλλά όλοι τους νικήθηκαν από τον Ραϊμόντι.

Στο 73’ τα πράγματα ζόρισαν για τον Ολυμπιακό, αφού ο ρέφερι εξάντλησε την αυστηρότητά του και απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Παπακανέλλο, με την Ίντερ να πιέζει ως το φινάλε και να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Παρόλα αυτά, ο Σίνα με μεγάλες επεμβάσεις κράτησε το μηδέν και λίγο έλειψε οι «ερυθρόλευκοι» να… ξεράνουν τους «νερατζούρι», όταν ο Λιατσικούρας από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε εστία. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί, οι παίκτες του Ολυμπιακού αποδείχτηκαν ιδιαίτερα ψύχραιμοι και εύστοχοι, έχοντας 6/6 και παρότι αυτοί της Ίντερ πήγαν να τους μιμηθούν, είδαν τον Κότσι να στέλνει την εκτέλεσή του άουτ, τελειώνοντας το παιχνίδι.